U Kataloniji slabiji odaziv na izbore zbog korona virusa

Sve političke stranke su tokom predizborne kampanje pozvale stanovnike da izađu iz svojih kuća i sudjeluju na izborima.

Izbori se održavaju tri godine nakon organiziranja referenduma o samostalnosti (EPA)

Odaziv na izbore u Kataloniji bio je slabiji 22 postotna boda do 18 sati nego na prošlim parlamentarnim izborima 2017. godine, izvijestilo je katalonska izborna komisija.

U Kataloniji, autonomnoj pokrajini na sjeveroistoku Španije, do 18 sati je glasalo 45,76 posto birača, dok je u isto vrijeme prije četiri godine glasalo njih 68,26 posto, prenosi Hina.

“Izlaznost je slabija zbog pandemije korona virusa i načina održavanja izbora u takvim uvjetima. Biračima je savjetovana satnica dolaska na birališta prema stepenu rizika od bolesti, a oko 5 posto ih glasa preko pošte što će biti pribrojeno na kraju”, izjavio je na konferenciji za medije Bernat Solé, član katalonske vlade zadužen za vanjske poslove, odnose s institucijama i transparentnost.

Sve političke stranke su tokom predizborne kampanje pozvale stanovnike da izađu iz svojih kuća i sudjeluju na izborima.

“Došla sam ranije kako bih izbjegla masovnije okupljanje i tako se zaštitila od zaraze”, rekla je jedna starija žena pored tržnice Sant Antoni u Barceloni.

U glavnom gradu, gdje je ujutro padala kiša, mogli su se vidjeti redovi od 20-ak osoba ispred osnovnih i srednjih u kojima se nalaze birališta. Ljudi u koloni pazili su na razmak, na ulasku na birališta koristili su dezinficijens za ruke, a tek nakon toga su mogli ući u prostorije.

“Ja ću danas svakako glasati, čim završim s poslom”, rekla je zaposlenica jednog hotela pored željezničkog kolodvora Sants . “Nakon izbora očekujem stabilnost, a ne svađe i podjele jer imamo već dovoljno problema s korona virusom”, dodala je ona odbivši reći kome će dati svoj glas.

Referendum o samostalnosti

Izbori se održavaju tri godine nakon što je katalonska vlada proglasila samostalnost Katalonije na osnovu referenduma kojeg je bio zabranio španski ustavni sud. Proglašenje republike nije bilo primijenjeno, a devetero organizatora referenduma osuđeno je na višegodišnje zatvorske kazne.

Izbori su stoga novi test snage pokreta koji nastavlja zagovarati nezavisnost i stvaranje republike, no koji je međusobno podijeljen na nekoliko stranaka. Desni centar Zajedno za Kataloniju (JxCat) i Republikanska katalonska ljevica (ERC) dosad su bili na vlasti, ali nemaju isti stav oko daljnjih koraka. Španska vlada u Madridu nastavlja se pozivati na odluku Ustavnog suda, napominjući da referendum nije u skladu s ustavom.

Višegodišnje zatvorske kazne za referendum

Izbori se održavaju tri godine nakon organiziranja referenduma o samostalnosti, koji je bio zabranio španski Ustavni sud i nakon kojeg su organizatorima izrečene višegodišnje zatvorske kazne.

Bivši potpredsjednik vlade i vođa ERC-a Oriol Junqueras, osuđen na 13 godina zatvora, bio je privremeno pušten na slobodu kako bi sudjelovao u kampanji svoje stranke.

Bivši predsjednik vlade Carles Puigdemont je iz Belgije videovezom sudjelovao u kampanji svog JxCata.

S druge strane, kandidat PSC-a je donedavni španlski ministar zdravstva Salvador Illa, kojem je podršku dao španski premijer Pedro Sanchez.

Illa se tokom pandemije svakodnevno pojavljivao u medijima, pa u stranci vjeruju da je dovoljno popularan za pridobijanje glasova onih koji su za cjelovitost Španije te neodlučnih birača.

“Tri su stranke koje mogu pobijediti na izborima ili dogovoriti većinu potrebnu za sastavljanje vlade, no sve tri su tokom predizborne kampanje poručile kako će razgovori i potencijalna saradnja među njima biti teški”, kaže profesor politologije Joan Rodríguez sa Univerziteta u Valenciji.

‘Pomalo smo umorni od samostalnosti’

Svaka od navedenih stranaka želi vladati samostalno, što je gotovo nemoguće, pa će im podrška manjih stranaka biti presudna.

Zagovornici samostalnosti ERC i JxCat imaju iskustva u zajedničkom vladanju, no nemaju istu ideju šta napraviti nakon što proglašena samostalnost u oktobru 2017. godine nije stupila na snagu.

“Pomalo smo umorni od toga”, kaže Xavier, poduzetnik iz Barcelone.

“Entuzijazam mi je splasnuo, no opet ću glasati za neku od stranaka koja podržava samostalnost”, dodaje.

ERC, koji je u anketama bio u blagoj prednosti, zagovarao je tokom kampanje referendum dogovoren sa španskom Vladom, no takav ishod nije izgledan jer se Madrid poziva na Ustavni sud, prema kojem referendum nije u skladu s aktuelnim Ustavom.

JxCat je, pak, najavio novi jednostrani referendum.

PSC, donedavnog španskog ministra Ille, nastojao je zadnjih sedmica pridobiti glasove drugih stranaka koje su za cjelovitost Španije, a također i neodlučne birače temama poput zdravstva i ekonomskog oporavka od krize izazvane korona virusom.

Hoteli prazni, a ulice Barcelone bez turista

“Trenutno je nemoguće znati ko će pobijediti”, kaže Ana Sofía Cardenal, profesorica politologije sa Univerziteta Oberta de Catalunya.

U Kataloniji, zbog razvijene industrije i turizma, nastane oko 20 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Španije, no posljednjih mjeseci su hoteli prazni, a ulice bez turista.

Na šetalištu La Rambla, u srcu Barcelone, nema gužvi.

Izbori se održavaju usred trećeg vala korona virusa, pa je rekordan broj onih koji glasaju preko pošte.

U petak je 265.450 osoba poslalo svoj glasački listić na taj način.

Izvor: Agencije

Reklama