Prodaja oružja dostigla rekord u 2020. godini
Stockholmski institut za istraživanje međunarodnog mira (SIPRI) kaže da pandemija COVID-19 uglavnom nije utjecala na 100 najvećih svjetskih kompanija koje se bave oružjem.

Prodaja oružja i vojnih usluga 100 najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju oružja dostigla je rekordnih 531 milijardi dolara u 2020. godini, što je povećanje od 1,3 posto u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima Stockholmskog instituta za istraživanje međunarodnog mira (SIPRI).
Švedski institut saopćio je da je 2020. šesta uzastopna godina kako top 100 kompanija koje se bave trgovinom oružjem bilježe rast, a taj rast nije umanjen čak ni u trenucima pada globalne ekonomije. Ukupna prodaja bila je 17 posto veća nego u 2015. kada su prvi put uključeni podaci o kineskim kompanijama.
“Industrijski divovi uveliko su bili zaštićeni trajnom potražnjom vlade za vojnom robom i uslugama”, rekla je Alexandra Marksteiner, istraživačica SIPRI-ja. “U velikom dijelu svijeta vojna je potrošnja rasla, a neke vlade su čak ubrzale plaćanja industriji oružja kako bi ublažile utjecaj krize izazvanom pandemijom.”
Kompanije u Sjedinjenim Američkim Državama i dalje dominiraju industrijom, gdje je 41 kompanija otvarila prodaju od 285 milijardi dolara, što čini oko 54 posto ukupne prodaje oružja među 100 najvećih kompanija. Svih pet najboljih kompanija na ljestvici od 2018. godine imaju sjedište u SAD-u, saopćio je SIPRI.
Uspon kineskih proizvođača vojne tehnologije
Procjenjuje se da je prodaja oružja vodećih kineskih kompanija u 2020. iznosila 66,8 milijardi dolara, 1,5 posto više nego 2019. godine.
Kineske kompanije čine 13 posto ukupne prodaje oružja u Top 100, ispred Ujedinjenog Kraljevstva koje je imalo treći najveći udio.
“Posljednjih godina kineske kompanije koje se bave oružjem imale su koristi od programa vojne modernizacije zemlje i usredotočile su se na vojno-civilnu fuziju”, rekao je Nan Tian, viši istraživač SIPRI-ja. “Postali su jedni od najnaprednijih proizvođača vojne tehnologije na svijetu.”
Dvadeset i šest evropskih kompanija koje se bave oružjem u Top 100 zajedno su činile 21 posto ukupne prodaje oružja, ili 109 milijardi dolara, objavio je SIPRI.
Sedam britanskih kompanija zabilježilo je prodaju oružja od 37,5 milijardi dolara u 2020. godini, što je povećanje od 6,2 posto u odnosu na 2019. godinu. Prodaja oružja BAE Systemsa – jedine evropske kompanije u prvih 10 – porasla je za 6,6 posto na 24 milijarde dolara.
Pad prodaje francuskog i ruskog oružja
U međuvremenu je prodaja francuskih kompanija pala za 7,7 posto zbog pada Dassaultovih isporuka borbenih aviona Rafale, prema SIPRI-ju.
Proizvođač oružja Thales također je zabilježio pad prodaje od 5,8 posto, za šta je okrivio poremećaje uzrokovane pandemijom. Druge kompanije također su izvijestile o prekidima u opskrbnom lancu i kašnjenju u isporuci.
U međuvremenu je prodaja ruskog oružja pala treću godinu zaredom, saopćio je SIPRI.
Ukupna prodaja devet ruskih kompanija rangiranih u Top 100 smanjena je sa 28,2 milijarde dolara u 2019. na 26,4 milijarde dolara u 2020. godini, pri čemu su ruske kompanije činile pet posto ukupne prodaje oružja u Top 100.
Ostale zemlje s proizvođačima oružja u Top 100 su Izrael, Japan, Indija i Južna Koreja. Prodaja u četiri južnokorejske kompanije porasla je 4,6 posto od 2019. na 6,5 milijardi dolara, objavio je SIPRI.