Špijuniranje potreslo zajednicu američkih muslimana
Antimuslimanska grupa koja je označena da potiče mržnju, špijunirala je muslimane u SAD-u.

Prvo je glavna muslimansko-američka grupa izvijestila da se “krtica” infiltrirala u vodstvo jedne od njenih podružnica u zemlji. Samo nekoliko dana kasnije, organizacija je objavila da je “špijun” u američkoj džamiji prenosio informacije “antimuslimanskoj” skupini.
Dva incidenta, koja je ovog mjesec otkrilo Vijeće za američko-islamske odnose (CAIR), potresla su muslimane u SAD-u i obnovile brige o špijuniranju njihove zajednice.
„Članovi zajednice šokirani su i tužni saznanjem o ovoj specifičnoj situaciji, ali mnogo ljudi nije iznenađeno da antimuslimanske grupe za metu imaju CAIR i špijuniraju na ovaj način“, kaže Whitney Siddiqi, direktor za društvene poslove u CAIR-u Ohio.
CAIR je 15. decembra objavio da je otpustio Romina Iqbala, izvršnog direktora u regiji Columbus-Cincinnati, zbog “nevjerojatnih etičkih i profesionalnih propusta”.
CAIR je optužio Iqbala da je predao povjerljive informacije Istražnom projektu o terorizmu (IPT), grupi koju građanska organizacija za ljudska prava SPLC, koja prati grupe koje potiču mržnju u SAD-u, smatra „antimuslimanskom“.
Odvojeno od toga, nacionalni ured CAIR-a iz Washingtona objavio je 21. decembra da je pojedinac koji volontira u džamiji istupio i rekao da mu je izvršni direktor IPT-a Steven Emeron platio da mu preda informacije o zajednici.
‘Stvaranje straha i nepovjerenja’
„Drugi ‘špijun’ IPT-a je dobrovoljno istupio, priznao i prihvatio da sarađuje sa nama. On nije dio CAIR-a, već je aktivni volonter u velikoj džamiji koji je pozivan na okupljanja i događaje nacionalne zajednice“, objavio je CIR na Twitteru, ali nije imenovao tu osobu, niti naveo gdje je volontirao.
Siddiqi je rekao da je jedan od ciljeva špijuniranja stvaranje „straha i nepovjerenja u našoj zajednici“, ali je naglasio da je CAIR posvećen „transparentnosti“ i da će pojačati napore u borbi protiv islamofobije.
U dvije decenije nakon napada 11. septembra 2001., muslimanski Amerikanci su se suočavali sa slučajevima nadzora, nizom diskriminatornih politika – uključujući zabranu putovanja – kao i porastom zločina iz mržnje, dok su špijunski programi koje vode federalne i lokalne agencije za provođenje zakona ciljale njihove zajednice.
Naprimjer, između 2002. i 2014., policija New Yorka je formirala cijelu jedinicu koja je špijuirala muslimane. Prema Uniji američkih građanskih sloboda (ACLU), policija je napravila mapu gdje muslimani New Yorka žive, pridobila osobe iz muslimanske zajednice i stavila džamije pod nadzor.
Novi incidenti su pojačali zabrinutost širom zemlje.