CDC smanjio period izolacije za medicinske radnike
Prema uputstvu CDC-a, zdravstveni radnici mogu da se vrate na posao nakon sedam dana ukoliko su asimptomatski i negativni na testu.

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) smanjili su period izolacije za zdravstvene radnike zaražene korona virusom, a u isto vrijeme predviđaju povećanje u broju hospitalizacija od omikrona, javlja CNN.
Uputstvo CDC-a navodi da zdravstveni radnici mogu da se vrate na posao nakon sedam dana ukoliko su asimptomatski i negativni na testu, a period izolacije mogao čak i kraći da bude ukoliko bude nedostajalo osoblje, prenosi Tanjug.
Spriječiti opterećenje zdravstvenih ustanova
“Naš cilj je da sačuvamo zdravstvene radnike i pacijente sigurnim i da riješimo i spriječimo nepotrebno opterećenje za naše zdravstvene ustanove”, rekla je direktorica CDC-a Rochelle Walensky.
CDC je istakao da negativan rezultat na testu trebalo da dođe najviše 48 sati prije povratka na posao, a da skraćeno vrijeme izolacije može i da se primjeni na medicinare koji imaju simptome pod uvjetom da imaju blaži oblik COVID-a i da im se simptomi povlače.