Washington odobrio neke transakcije s talibanima

Odobravanje transakcija s talibanima dolozi uporedo s usvajanjem rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija za olakšanje slanja humanitarne pomoći u Afganistan.

Demonstracije u glavnom gradu Afganistana, Kabulu, sa zahtjevom da Sjedinjene Američke Države odmrznu afganistansku imovinu i ukinu sankcije (Anadolija)

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) izdalo je tri opće dozvole s ciljem da se olakša kontinuiran dotok humanitarne pomoći i drugih oblika podrške afganistanskom narodu, što dolazi uporedo s usvajanjem rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) za olakšanje slanja humanitarne pomoći u Afganistan.

Dodijeljene dozvole odobravaju transakcije i aktivnosti u kojima učestvuju talibani, mreža Haqqani ili institucije povezane s njima, a koje se odnose na obavljanje poslova američke vlade, međunarodnih organizacija i drugih subjekata.

Iz sankcija talibanskom pokretu i mreži Haqqani isključene su sve transakcije koje su neophodne za aktivnosti nevladinih organizacija, u skladu s određenim uslovima koji se odnose na ispunjavanje osnovnih humanitarnih potreba i koji su od direktne koristi za afganistanski narod i zaštitu životne sredine i prirodnih resursa.

Odlukama se predviđa da će zvaničnici SAD-a i UN-a koji obavljaju odobrene transakcije s talibanima biti izuzeti od sankcija.

Visoki dužnosnik u američkoj administraciji rekao je da će talibani morati poduzeti mjere kako bi spriječili dalje pogoršanje ekonomske situacije u Afganistanu.

Podrška UN-a

Još uvijek nije poznato hoće li to otvoriti put za isplatu od oko šest miliona dolara pokretu, što je bio prijedlog UN-a s ciljem postizanja sigurnosti.

U ekskluzivnom izvještaju Reutersa, koji je objavljen u utorak, navodi se da međunarodna organizacija planira subvencionirati mjesečne plate zaposlenima u talibanskom Ministarstvu unutrašnjih poslova koji čuvaju objekte UN-a sljedeće godine i plaćati im mjesečne naknade za hranu, što je prijedlog koji je pokrenuo pitanje da li bi te isplate predstavljale kršenje američkih sankcija.

Američko Ministarstvo finansija nije se izjasnilo o tome da li će nova dozvola izuzeti plaćanja UN-a od sankcija koje su nametnute talibanima.

Nakon što su talibani godinama tretirani kao teroristička grupa, Washington je naredio da se zamrznu njihova sredstava u SAD-u, a Amerikancima zabranio poslovanje s ovim pokretom.

Ekonomska kriza u Afganistanu pogoršala se nakon što su talibani preuzeli vlast u zemlji u augustu, što je dovelo do pada prethodne vlade koju je podržavao Zapad i povlačenja posljednjih američkih snaga.

SAD i drugi donatori smanjili su finansijsku pomoć i blokirano je više od devet milijardi dolara u deviznim rezervama Centralne banke Afganistana.

Rezolucija Vijeća sigurnosti

U srijedu je Vijeće sigurnosti UN-a jednoglasno usvojilo rezoluciju koju su predložile Sjedinjene Američke Države s ciljem da se olakša pružanje humanitarne pomoći Afganistanu u periodu od godinu dana, u kontekstu velikih ekonomskih poteškoća s kojima se ova zemlja suočava.

Rezolucija predviđa “odobravanje isplate finansijskih sredstava” radi “osiguravanja neophodnih dobara i usluga” kako bi se zadovoljile “osnovne humanitarne potrebe u Afganistanu”, a da to ne predstavlja “kršenje” sankcija nametnutih subjektima povezanim s talibanima.

Nakon što je Vijeće sigurnosti usvojilo rezoluciju kojom se olakšava isporuka humanitarne pomoći Afganistanu, talibani su pozdravili taj potez. Smatraju da je to “dobar korak naprijed” i nadaju se da će to omogućiti ukidanje sankcija.

Glasnogovornik talibana Zabihulah Mudžahid izjavio je za agenciju AFP: “To je dobar korak koji cijenimo, jer bi to moglo pomoći ekonomskoj situaciji u Afganistanu”. Izrazio je nadu da će to doprinijeti “ubrzavanju” tempa ukidanja ekonomskih sankcija tijelima povezanim sa pokretom.

UN kaže da se oko 23 miliona ljudi, ili oko 55 posto stanovništva, suočava s ekstremnom glađu, a da je oko devet miliona u opasnosti od gladi kako zima postaje hladnija.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama