Bivša danska ministrica isključena iz Parlamenta nakon osude
Bivša ministrica za migracije Stojberg osuđena na dva mjeseca zatvora zbog toga što je nezakonito razdvajala parove tražitelja azila.

Bivša danska ministrica za migracije Inger Stojberg ostala je u utorak bez zastupničkog mandata u Parlamentu pošto je osuđena na dva mjeseca zatvora zbog toga što je nezakonito razdvajala parove tražitelja azila, prenosi agencija Hina pozivajući se na AFP.
Velika većina danskog Parlamenta, Folketinga, glasala je za njeno isključenje, ocijenivši da je kazna strogog zatvora na koju je osuđena nespojiva s njenim zastupničkim mandatom, što u danskom Parlamentu nije viđeno gotovo 30 godina.
Naredba Stojberg da se razdvoje azilantski parovi u slučaju kad je djevojka mlađa od 18 godina, a da se svaki slučaj posebno ne prouči, proglašena je kršenjem Evropske povelje o ljudskim pravima.
Pitanje prisilnih brakova
Vlada je na ministricin zahtjev 2016. godine razdvojila 23 para, a da njihov slučaj nije pojedinačno proučen. Riječ je bila o parovima u kojima su djevojke bile maloljetne, no dobna razlika je između njih bila mala.
Stojberg vjeruje da je dobro postupila te da je njena politika bila usmjerena na borbu protiv prisilnih brakova.
„Kažnjavaju me jer sam pokušala zaštititi djevojke. Iskreno, nešto je ovdje jako pogrešno”, napisala je u poruci na društvenoj mreži.
Dodala je, međutim, da poštuje odluku suda i da okreće novo poglavlje života.