UN: U 2022. potrebna najmanje 41 milijarda dolara za najugroženije
Nikada do danas nije bio toliki broj ljudi kojima je potrebna pomoć, izjavio je podsekretar UN-a za humanitarna pitanja.

Ujedinjenim nacijama sljedeće godine bit će potrebna najmanje 41 milijarda dolara za pomoć 183 miliona najugroženijih ljudi u svijetu pogođenim epidemijom korona virusa, sukobima i klimatskim promjenama.
Kancelarija UN-a za humanitarna pitanja (OCHA) saopštila je da će u 2022. neki oblik hitne pomoći biti potreban za oko 274 miliona ljudi.
To će biti skok od 17 posto u odnosu na 2021. godinu, navodi OCHA, prenijela je Beta, pozivajući se na AFP.
Nikada do danas nije bio toliki broj ljudi kojima je potrebna pomoć, izjavio je podsekretar UN-a za humanitarna pitanja Martin Griffiths.
Najugroženije zemlje
U godišnjem izvještaju agencije UN navodi se da neophodna pomoć usljed klimatskih promjena, a kao najugroženije zemlje se navode Etiopija, Mijanmar i Afganistan, gdje će samo za pomoć 22 miliona Afganistanaca UN morati izdvojiti 4,5 milijardi dolara.
Pomoć će biti potrebna i usljed pandemije korona virusa, koja će početkom 2022. ući u treću godinu.
Od COVID-19 je do danas zvanično umrlo više od pet miliona ljudi.
Pandemija je negativno uticala i na borbu sa bolestima poput side, malarije i tuberkuloze.
Ove godine 23 miliona djece nije moglo primiti osnovne vakcine, navodi UN.