Rusija kaže da odgovor Zapada na njezine zahtjeve nije ohrabrujući

Lideri EU-a su se dogovorili kako će uvesti dodatne ekonomske sankcije Rusiji ako ruska vojska izvrši invaziju na Ukrajinu.

Kremlj poriče optužbe Zapada, uključujući bilo kakav plan za invaziju na Ukrajinu (EPA - Ilustracija)

Rusija je u petak objavila niz sigurnosnih garancija koje traže od Zapada uključujući obećanje da će se odreći bilo kakvog vojnog djelovanja u Ukrajini i istočnoj Evropi i da se NATO više neće širiti, prenijela je ruska novinska agencija RIA.

No zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rbjakov rekao je da SAD i NATO za sada ne prihvataju te ideje i da njihov odgovor nije ohrabrujući, prenila je Hina pozivajući se na Interfax.

Moskva je predala svoje prijedloge ove sedmice Sjedinjenim Američkim Državama u kontekstu gomilanja ruskih vojnih snaga u blizini Ukrajine. Zapadne zemlje upozoravaju da bi Rusija mogla uskoro pokrenuti novi napad na Ukrajinu, što Moskva niječe.

Rusija ističe da reagira na prijetnje vlastitoj sigurnosti jer Ukrajina ima sve bliže odnose s NATO-om i želi postati njegovom članicom.

Poručuje da je njen sigurnosni paket put za smirivanje napetosti u Evropi i izbjegavanje vojnog sukoba.

Ključni ruski prijedlozi, kako prenosi RIA, su:

– Isključiti daljnje širenje NATO-a i pristupanje Ukrajine Savezu;

– Ne raspoređivati nove jedinice i oružje izvan zemalja u kojima su se nalazili u maju 1997. (prije nego su se istočnoeuropske zemlje pridružile NATO-u), osim u iznimnim slučajevima uz pristanak Rusije i članica NATO-a;

– NATO treba odustati od bilo kakvih vojnih aktivnosti u Ukrajini, istočnoj Evropi, na Kavkazu i u srednjoj Aziji;

– Ne raspoređivati projektile srednjeg i kratkog dometa na mjestima odakle mogu gađati teritorij druge strane;

– Ne provoditi vježbe s više od jedne vojne brigade u dogovorenom pograničnom području i redovito razmjenjivati informacije o vojnim vježbama;

– Potvrditi da se strane neće smatrati protivnicima i složiti se da će se sve sporove rješavati mirnim putem i da će se suzdržavati od korištenja sile;

– Obećati da se neće stvarati uvjeti koje bi druga strana mogla smatrati prijetnjom;

– Uvesti ‘vruće linije’ za kontakte u kriznim situacijama.

Michel: EU produžila ekonomske sankcije Rusiji

Reacija Kremlja došla je nakon što su lideri 27 zemalja članica Evropske unije jednoglasno dogovorili produženje ekonomskih sankcija protiv Rusije za dodatni šestomjesečni period, izjavio je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel, prenosi agencija Tanjug pozivajući se na ruski TASS.

“Lideri Evropskog vijeća su se jednoglasno složili da produže ekonomske sankcije protiv Rusije. Pozivamo Rusiju da se pridržava svog dijela dogovora i da nastavi sa primjenom Minskih sporazuma”, izjavio je sinoć Michel.

Jedan neimenovani evropski zvaničnik je za TASS rekao kako će sankcije biti produžene do 31. jula. Prema riječima diplomate, odluka će biti donijeta u narednim sedmicama i zvanično objavljena u Službenom glasniku EU.

Sadašnja ograničenja trebala su važiti do 31. januara.

Isključenje iz mreže SWIFT

Lideri EU-a su se, također, na jučerašnjem samitu dogovorili kako će uvesti dodatne ekonomske sankcije Rusiji, u tandemu sa Sjedinjenim Američkim Državama i Velikom Britanijom, ako ruska vojska izvrši invaziju na Ukrajinu.

“Svaka dalja vojna agresija na Ukrajinu imat će ogromne posljedice i ozbiljne troškove kao odgovor, uključujući restriktivne mjere koordinirane sa partnerima“, istakli su lideri EU-a u završnom saopćenju objavljenom nakon jučerašnjeg samita u Briselu.

Iako se na samitu nije raspravljalo o sankcijama, diplomate su istakle kako bi nove mjere mogle obuhvatati ciljane ruske oligarhe, zabranu transakcija EU sa privatnim ruskim bankama i moguće isključenje svih ruskih banaka iz SWIFT mreže koja je “žila kucavica” međunarodnih transfera novca.

Kremlj negira optužbe

Lideri EU su, međutim, poručili i da blok “ohrabruje diplomatske napore i podržava Normandijski format u postizanju pune implementacije Minskih sporazuma”, misleći na mirovne sporazume iz perioda 2014-2015. dogovorene sa Njemačkom, Francuskom, Ukrajinom i Rusijom.

Evropska unija je 2014. godine uvela sankcije Rusiji zbog događaja u Ukrajini i pripajanja Krima Ruskoj Federaciji.

Kremlj poriče optužbe Zapada, uključujući bilo kakav plan za invaziju na Ukrajinu.

Izvor: Agencije

Reklama