Rusija kaznila Twitter, Facebook i TikTok zbog zabranjenog sadržaja
Zvanična Moskva je kaznila kompaniju Meta, vlasnika Facebooka, Twitter te TikTok jer nisu izbrisali sadržaj koji vlada smatra ilegalnim.

Rusija je u četvrtak kaznila kompaniju Meta, vlasnika Facebooka, Twitter te TikTok jer nisu izbrisali sadržaj koji vlada smatra ilegalnim, objavio je sud u Moskvi o toj posljednjoj u nizu kazni za zapadne tehnološke divove.
Moskva je pojačala pritisak na internetske kompanije zbog, kažu kritičari, želje da proširi kontrolu nad internetom, što bi moglo dovesti do ograničavanja individualnih i poduzetničkih sloboda, prenosi Hina.
Sud je odredio da Meta mora platiti 177.000 dolara, Twitter 150.000 dolara, a TikTok 75.000 dolara.
Twitter, Facebook i TikTok za sada nisu komentirali tu odluku.
Tehnološki divovi na sudu
Meta, zajedno s vlasnikom Googlea Alphabetom, naći će se kasnije u decembru pred sudom zbog kršenja ruskog zakona o internetskom sadržaju i moglo bi ih se kazniti određenim postotkom zarade u Rusiji.
Rusija je u martu smanjila brzinu Twitteru zbog objave dječje pornografije, informacija o konzumiranju droge i poziva maloljetnicima da počine samoubistvo, objavio je državni regulator Roskomnadzor.
Twitter odbacuje optužbe da služi kao platforma za promicanje nezakonitog ponašanja.