Klimatske promjene prijete proizvodnji nafte i plina u svijetu

Klimatske promjene ove su godine jako pogodile naftnu industriju.

Ekstremini uslovi postajat će sve učestaliji te će nanositi još veće udarce industriji, smatra Rory Clisby, analitičar za okoliš (EPA)

Velik dio svjetskih rezervi nafte i plina ugrožen je zbog porasta plime, zbog oluja, poplava i ekstremnih temperatura prouzrokovanih klimatskim promjenama, objavila je u četvrtak konsultantska kompanija za analizu rizika Verisk Maplecroft.

Vremenske nepogode mogle bi utjecati na korištenje i vađenje oko 600 milijardi barela naftnog ekvivalenta ili oko 40 posto svjetskih rezervi nafte i plina, a među najugroženijima su najveći proizvođači crnoga zlata – Saudijska Arabija, Irak i Nigerija, podaci su kojima raspolaže britanska kompanija koja je provela istraživanje, piše Reuters a prenosi Hina.

Klimatske promjene ove su godine jako pogodile naftnu industriju u trenutku kada ekstremno hladne vremenske prilike pogađaju glavno američko čvorište za proizvodnju nafte i plina na obali Meksičkog zaljeva, što je rezultiralo dugim obustavama rada i smanjenom proizvodnjom.

“Ovakvi će događaji postajati sve učestaliji i ekstremniji te će nanositi još veće udarce ovoj industriji”, smatra Rory Clisby, analitičar za okoliš Verisk Maplecrofta.

Rizična područja

Nešto više od deset posto svjetskih komercijalno nadoknadivih rezervi nafte nalazi se u područjima koja je konsultantska kompanija ocijenila ekstremno rizičnima, od čega je gotovo trećina izložena visokom riziku.

Ekstremno visoke temperature, nestašica vode i pješčane oluje mogle bi postati ‘Ahilova peta’ za Saudijsku Arabiju, koja je najveći izvoznik nafte, smatraju britanski istraživači.

Za Nigeriju, drugog po važnosti afričkog izvoznika, gdje su nalazišta nafte koncentrirana u području riječnoga sistema delte Nigera, prijetnju predstavljaju suše i poplave, zaključili su stručnjaci Verisk Maplecrofta.

Izvor: Agencije

Reklama