Seul: Načelno dogovoren kraj Korejskog rata

Korejski rat, koji je trajao od 1950. do 1953. godine, završen je primirjem, a ne mirovnim sporazumom. Sjeverna i Južna Koreja su od tada tehnički u ratu, uz podršku Kine, odnosno SAD-a, i u kontinuiranim napetim odnosima.

Južnokorejski lider postavio je angažman sa Sjeverom kao kamen temeljac svog predsjedništva (EPA)

Sjeverna i Južna Koreja, SAD i Kina načelno su se dogovorile da proglase formalni kraj Korejskog rata, izjavio je danas južnokorejski predsjednik Moon Jae-in.

Ali pregovori, kako dodaje, tek treba da počnu zbog zahtjeva Sjeverne Koreje.

Korejski rat, koji je trajao od 1950. do 1953. godine, završen je primirjem, a ne mirovnim sporazumom, podsjeća BBC, prenosi Tanjug.

Sjeverna i Južna Koreja su od tada tehnički u ratu, uz podršku Kine, odnosno SAD-a, i u kontinuiranim napetim odnosima.

Kako podsjeća BBC, Kim Yo-jong, moćna sestra sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una, signalizirala je u septembru da bi njena zemlja mogla da bude otvorena za pregovore, ali samo ako SAD odustanu od onoga što je ona nazvala “neprijateljskom politikom“ protiv Pjongjanga.

Sjeverna Koreja se konstantno protivi prisustvu američkih trupa u Južnoj Koreji, ali i zajedničkim vojnim vježbama SAD-a i Južne Koreje koje se održavaju svake godine, kao i sankcijama koje predvode SAD u suprotstavljanju sjevernokorejskom programu naoružanja.

Nuklearno oružje

Međutim, SAD su više puta ponovile da Sjeverna Koreja najprije mora da odustane od svog nuklearnog oružja prije nego što se ukinu bilo kakve sankcije.

Južnokorejski predsjednik je poručio danas da Sjeverna Koreja nastavlja da postavlja ovaj zahtjev kao preduslov za razgovore.

“Zbog toga nismo u mogućnosti da sjednemo kako bismo diskutovali ili pregovarali o deklaraciji. Nadamo se da će razgovori biti pokrenuti”, izjavio je Moon na zajedničkoj konferenciji za novinare u Canberri sa australijskim premijerom Scottom Morrisonom.

Južnokorejski lider postavio je angažman sa Sjeverom kao kamen temeljac svog predsjedništva, a ranije je tvrdio da bi zvanična deklaracija o okončanju rata ohrabrila Sjever da odustane od svog nuklearnog oružja.

Izvor: Agencije

Reklama