Američke sankcije zbog kršenja ljudskih prava

Američke vlasti izdale su financijske sankcije i zabrane izdavanja viza za široku lepezu dužnosnika i subjekata iz cijelog svijeta, uključujući kineske vlasti uključene u represiju nad Ujgurima.

Odlučni smo staviti ljudska prava u središte naše vanjske politike, rekao je Antony Blinken, američki državni tajnik (EPA)

Sjedinjene Američke Države su nametnule financijske sankcije i zabrane izdavanja viza za bivše i sadašnje vladine dužnosnike i subjekte u devet zemalja – uključujući Kinu, Mianmar i Rusiju – u sklopu koordiniranih akcija s Kanadom i Ujedinjenim Kraljevstvom koje se poklope s Međunarodnim danom ljudskih prava.

Kanada i Ujedinjeno Kraljevstvo pridružile su se SAD-u u nametanju posljednje u nizu mjera usmjerenih na zamrzavanje vojnih vlasti u Mianmaru iz globalnog financijskog sustava kao odgovor na rušenje demokratski izabrane vlade 1. veljače i nasilni obračun s oporbom koji je uslijedio.

Američke vlasti istodobno su izdale financijske sankcije i zabrane izdavanja viza za široku lepezu dužnosnika i subjekata iz cijelog svijeta, uključujući kineske vlasti uključene u represiju nad Ujgurima i drugim etničkim manjinama i rusko sveučilište koje pomaže Sjevernoj Koreji da prikupi novac nasilnim putem u inozemstvu.

“Odlučni smo staviti ljudska prava u središte naše vanjske politike i ponovno potvrđujemo tu predanost korištenjem odgovarajućih alata i ovlasti kako bismo skrenuli pozornost i promicali odgovornost za kršenja i zloupotrebe ljudskih prava, bez obzira gdje se dogodila”, rekao je državni tajnik Antony Blinken najavljujući mjere.

Zabrana ulaska

Postupkom State Departmenta 12 sadašnjih i bivših dužnosnika iz šest zemalja – Ugande, Kine, Bjelorusije, Bangladeša, Šri Lanke i Meksika – ne ispunjavaju uvjete za ulazak u SAD zajedno sa svojom užom obitelji prema zakonu koji dopušta zabranu osoba umiješanih u “teško kršenje zakona”, ljudskih prava ili značajne korupcije.”

Zaseban, ali koordiniran niz akcija Ministarstva financija uveo je financijske sankcije i druga ograničenja za 15 osoba i 10 subjekata u Kini, Mjanmaru, Rusiji, Sjevernoj Koreji i Bangladešu.

Oni su uključivali ograničenja ulaganja u kinesku tvrtku SenseTime Group Ltd., povezanu s masovnim nadzornim operacijama vlade u Kini. Tvrtka je razvila programe za prepoznavanje lica koji mogu odrediti etničku pripadnost mete, s posebnim naglaskom na identifikaciji etničkih Ujgura.

“Na Međunarodni dan ljudskih prava, Ministarstvo financija koristi svoje alate kako bi razotkrilo i pozvalo na odgovornost počinitelje teških kršenja ljudskih prava”, rekao je zamjenik ministra financija Wally Adeyemo najavljujući mjere.

Dva dužnosnika kineske vlade koji su bili uključeni u represiju nad Ujgurima i drugim manjinama u krajnjoj zapadnoj regiji Xinjiang u njihovoj zemlji bili su među onima kojima je zabranjen ulazak u SAD.

Shohrat Zakir, predsjednik regije od 2018. do 2021., i Erken Tuniyaz, koji je sada na toj poziciji, a prethodno je bio potpredsjednik, predsjedavali su represivnom kampanjom prisilne asimilacije i prisilnog rada koja je uključivala zatvaranje više od milijun Ujgura i druge većinom muslimanske etničke manjine pod brutalnim uvjetima.

Nestanci i izvansudska ubojstava

Sankcije uključuju dužnosnike u Bangladešu koji su uključeni u bataljon za brzo djelovanje protiv droga u zemlji, radnu skupinu osnovanu 2004. koja je upletena u više od 600 nestanaka i gotovo 600 izvansudskih ubojstava, a dokazi upućuju da su ciljali na članove oporbene stranke, novinare i aktiviste za ljudska prava, priopćilo je Ministarstvo financija.

Na popisu je i rusko sveučilište, Europski institut Justo i njegov prorektor Dmitriy Yurevich Soin, zbog sponzoriranja stotina radnih viza za građevinske radnike iz Sjeverne Koreje u sklopu programa prisilnog rada u inozemstvu koji pomaže represivnoj sjevernokorejskoj vladi dobiti prijeko potrebnu čvrstu valutu.

Akcije protiv četvorice dužnosnika u Mianmaru i nekoliko entiteta posljednje su u nizu američkih sankcija otkako je vojska 1. veljače zbacila demokratski izabranu vladu i nasilnog slamanja oporbe. Sigurnosne snage ubile su više od 1.300 nenaoružanih ljudi, uključujući više od 75 djece, od vojnog preuzimanja vlasti, prema UN-u.

Situacija u Mianmaru jedno je od pitanja kojima će se Blinken pozabaviti sljedeći tjedan kada se sastane s dužnosnicima u Indoneziji, Maleziji i Tajlandu.

Jedini sa zapadne hemisfere imenovan u akciji nametanja sankcija bio je Mario Plutarco Marin Torres, bivši guverner države Puebla koji je uhićen pod optužbom za mučenje u veljači.

Izvor: Agencije

Reklama