Njemačka očekuje hiljade migranata koji dolaze preko Bjelorusije

Regionalni ministar je ukazao na to da u Bjelorusiju još uvijek dolazi mnogo migranata iz Iraka, Sirije i Irana.

Broj migranata koji pokušavaju prijeći poljsko-njemačku granicu još uvijek vrlo udaljen od situacije s kojom se Njemačka suočila tokom migrantske krize 2015./2016. (EPA)

Njemačka savezna pokrajina Brandenburg, koja na svom istočnom dijelu graniči s Poljskom, u sljedećim mjesecima očekuje dodatnih nekoliko hiljada migranata koji preko Bjelorusije i Poljske ilegalno ulaze u Njemačku, saopćeno je u srijedu u Potsdamu, prenosi agencija Hina.

“Mi moramo računati s tim da će se migranti koji se već nalaze u Poljskoj, Litvaniji i Latviji pokušati domoći Njemačke”, rekao je ministar unutrašnjih poslova savezne pokrajine Brandenburg Michael Stuebgen obraćajući se odboru za unutrašnjopolitička pitanja u lokalnom Parlamentu u Potsdamu.

On je ukazao na to da u Bjelorusiju još uvijek dolazi mnogo migranata iz Iraka, Sirije i Irana ali je napomenuo kako se ne zna tačan broj migranata koji se nalaze na putu prema Njemačkoj.

Pitanje privremenih kontrola

Rekao kako je broj migranata koji pokušavaju prijeći poljsko-njemačku granicu još uvijek vrlo udaljen od situacije s kojom se Njemačka suočila tokom migrantske krize 2015./2016.

Stuebgen je odbacio zahtjeve nekih saveznih pokrajina poput Saske, koja također graniči s Poljskom, koja traži uvođenje privremene kontrole ove šengenske granice.

Predsjednik Sindikata policajaca Andreas Rosskopf smatra da broj ilegalnih prelaska granice koji se posljednjih dana kreće između 120 i 280 dnevno još uvijek ne opravdava zatvaranje granica.

Heiko Teggatz iz Njemačkog policijskog sindikata je međutim mišljenja da bi trebalo uvesti kontrole na granicama prije nego se situacija otme kontroli.

“Mislim da bi policija trebala obaviti svoju zadaću i sprječavati ilegalne prelaske granice umjesto da se svodi na transportno poduzeće koje migrante prebacuje u izbjegličke smještaje u zemlji”, rekao je Teggatz.

Prijetnje sankcijama

Njemački ministar unutrašnjih poslova Horst Seehofer je odbacio uvođenje kontrola granica te se založio za pojačanu saradnju i pomoć poljskim graničarima u čuvanju poljsko-njemačke granice.

Kako se pretpostavlja, bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko kao odmazdu za sankcije Evropske unije, planski dovodi građane zemalja Bliskog i Srednjeg istoka te Afrike u Bjelorusiju odakle ovi pokušavaju preko Poljske doći do zapadnonjemačkih zemalja poput Njemačke.

Unija je između ostalog, nedavno priprijetila sankcijama avioprijevoznicima koji migrante prebacuju do Bjelorusije.

Izvor: Agencije

Reklama