EMA: Booster doza je važna u obnovi zaštite od COVID-19
Približavanjem zime broj zaraženih i hopitaliziranih je u porastu, a većinu pacijenata na intenzivnoj njezi čine nevakcinisani protiv korona virusa.

Evropska agencija za lijekove (EMA) ponovila je poziv građanima da se vakcinišu, a zatim prime i booster dozu, kao zaštitu od trenutno dominantnog delta soja korona virusa.
“Booster doze će imati važnu ulogu u strategiji vakcinacije, jer prvi podaci sa terena pokazuju da booster doze Pfizera i Moderne primljene šest mjeseci nakon primarne vakcinacije kod odraslih obnavljaju zaštitu od infekcije korona virusom i njegove trenutno dominanatne delta varijante”, izjavio je ispred EMA-e Marco Cavaleri.
Na redovnoj konferenciji za medije u EMA-i konstatiraju da je približavanjem zime broj zaraženih i hopitaliziranih u skoro svim zemljama članicama u porastu, a da većinu pacijenata na intenzivnoj njezi čine nevakcinisani, prenosi Tanjug.
“Želim ponoviti neophodnost vakcinacije, ali i booster doze. Od vitalnog je značaja da nastavimo proces vakcinacije, posebno u državama s nižim procentom vakcinisanih”, kaže Cavaleri.
Preporuke moguće booster doze
Ponavlja da je preporuka EMA-e da se podrazumijeva booster doza kod Pfizera i Moderne nakon šest mjeseci od primarne vakcinacije, ali i ukazuje na fleksibilnost u slučaju skraćivanja intervala između druge i treće doze vakcine.
U EMA-i naglašavaju da još nemaju dovoljno informacija kada je riječ o preporuci moguće booster doze za vakcinu kompanije Johnson & Johnson, koja se prima u jednoj dozi.
Kada je riječ o upotrebi različitih vakcina kod primarne vakcinacije i booster doze, u EMA-i kažu da istraživanja zasnovana na konkretnim imunološkim odgovorima sa terena podržavaju ovakvu strategiju vakcinacije.
Očekuje se da će se po ovom pitanju, kao i po pitanju potrebnog intervala između primarne vakcinacije i booster doza kod miješanja vakcina, EMA oglasiti do kraja novembra.