Kina osuđuje ‘obožavanje novca’ i korupciju u dobu reformi
Objavljeni dokument jača dominaciju predsjednika Xi Jinpinga nad Komunističkom partijom uoči trećeg mandata, koji počinje sljedeće godine.
Komunistička partija Kine osudila je u ključnoj rezoluciji objavljenoj u utorak “obožavanje novca“, “ekstremni individualizam“ i korupciju, za koje tvrde kako su se pojavili u četiri desetljeća od kako se zemlja otvorila, te pozvala na jače stranačko vodstvo i moralnu disciplinu.
Objavljeni dokument jača dominaciju predsjednika Xi Jinpinga nad Komunističkom partijom uoči trećeg mandata, koji počinje sljedeće godine, dok ujedno izražava njegovu viziju historijskog puta Kine, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.
Rezolucija o “postignućama i historijskim iskustvima“ Komunističke partije od osnivanja prije 100 godina donesena je na kraju četverodnevne, zatvorene sjednice Centralnog komiteta, koja je održana prošle sedmice.
‘Maoistički ekscesi Kulturne revolucije’
Rezolucija predsjednika Xija stavlja na pijedestal poput prethodnika Mao Zedonga i Deng Xiaopinga, čiju su moć zacementirale slične rezolucije donesene 1945. i 1981. godine.
Dokument sadrži pregled kineske historije, od “poniženja“ kasnog carstva Qinga pa sve do savremene Kine, te nade u buduće “veliko pomlađivanje“, uz naglasak da je pokretač napretka Komunistička partija.
Deng je 1978. godine pokrenuo reforme, koje su Kinu transformirale u drugu najveću svjetsku ekonomiju.
Njegova je rezolucija naglašavala važnost “kolektivnog vodstva“, nakon maoističkih ekscesa Kulturne revolucije.
Međutim, predsjednik Xi, koji je stekao više moći od bilo kojeg vođe nakon Maoa, u najnovijoj rezoluciji nije isticao kolektivno vodstvo.
Iako novi dokument obećava nastavak politika “reforme i otvaranja“, u njemu se napominje da su se od njihovog pokretanja pojavili “pogrešni trendovi mišljenja kao što su obožavanje novca, hedonizam i ekstremni individualizam“.
Kažnjeno više od milion zvaničnika
Rezolucija navodi i da je u reformskoj eri partija uočila koruptivne prakse i slabljenje svog vodstva.
U rješavanju ovih problema pomoći mogu strožije upravljanje, jači ideološki rad i više kulturnog “samopouzdanja“, navodi se u dokumentu, koji ističe da su u Xi eri riješeni mnogi dugoročni problemi.
Xi je pozvao na postizanje “zajedničkog prosperiteta“, nastojeći smanjiti jaz u bogatstvu i predsjedavao velikom antikorupcijskom kampanjom, kažnjavajući više od milion zvaničnika, od niskorangiranih kadrova do potencijalnih suparnika za vodstvo Komunističke partije.