Od svrgavanja režima tuniskog predsjednika Zinea El Abidinea Ben Alija, koji je pobjegao iz zemlje nakon demonstracija 2011. godine, članovi njegove porodice razišli su se po brojnim zemljama i tamo žive daleko od očiju javnosti, odnijevši sa sobom bogatstvo koje su godinama akumulirali u svojim rukama.
Prema izvještaju Svjetske banke iz 2014. godine, porodica Ben Ali je kontrolirala 21 posto ekonomije zemlje.
Neki od članova porodice Ben Ali su umrli, a druge progoni pravosuđe, s tim da se još uvijek nije uspjelo doći do nadoknade štete koju su nanijeli brojnim ekonomskim sektorima i porodicama koje su bile žrtve njihove arogancije.
Supruga i njena dva brata
Leila Trabelsi (64), supruga Ben Alija, koju većina Tunižana naziva “frizerkom”, zbog skromnih početaka, i dalje živi u Jeddi sa sinom Mohammadom i kćerkom Nessrin.
Ona je jedna od najomraženijih figura režima Ben Alija za Tunižane i suočava se sa sudskim progonom u nizu slučajeva.
Leilina dvojica braće, Imad i Belhassen Trabelsi, optuženi su da su stekli veliko bogatstvo prisvajanjem nacionalne imovine u Tunisu, što je porodici Trabelsi omogućilo da uspostavi imperiju koja je dominirala maloprodajom, nekretninama, kanalima distribucije, komunikacijama, medijskim kompanijama i agencijama koje se bave prodajom automobila.
Belhassen (58) smatra se “kumom” porodice i najbogatijim poduzetnikom.
Jahtom je pobjegao u Italiju 14. januara, a potom je privatnim avionom odletio u Kanadu, gdje je živio u stanu u zgradi u Montrealu do 2016. godine.
Neuspješna nagodba u stotinama miliona
Kada su mu vlasti odbile odobriti azil, napustio je zemlju i nestao.
Belhassen je Komisiji za istinu i dostojanstvo, koja je formirana radi razmatranja slučaja tranzicijskog pravosuđa u Tunisu (1955-2013), predao zahtjev za postizanje nagodbe u zamjenu za vraćanje pronevjerenih sredstava.
Ponudio je milijardu tuniških dinara (oko 350 miliona eura), no nagodba je bila bezuspješna.
Nakon tri godine bijega, francuske vlasti uhapsile su Belhassena u martu 2019. godine na jugu zemlje, pod optužbom za pranje novca.
Francusko pravosuđe trenutno razmatra zahtjev tuniških vlasti za izručenje Belhassena, koji je u svojoj zemlji osuđen na 33 godine zatvora u odsutnosti u slučajevima sumnjivih transakcija.
Što se tiče Imada Trabelsija (46 godina), najpoznatijeg Trablesija u Tunisu, on je u zatvoru u toj zemlji još od 2011. godine.
‘Omiljeni zet’ završio na Sejšelima
Uhapšen je na aerodromu dok je s više članova svoje porodice pokušavao pobjeći u Francusku na dan pada režima Ben Alija, 14. januara 2011. godine.
Imad se smatra jedinom istaknutom ličnošću u porodici Ben Ali, koja je tužena i osuđena na 100 godina zatvora.
Leila je imala još dvojicu braće, o kojima se nije puno znalo, a to su Moncef i Mourad Trabelsi.
Moncef je umro u zatvoru od tumora na mozgu 2013. godine, u 63. godini života, a Mourad, koji je patio od mnogih bolesti, umro je u aprilu 2020. godine, zbog medicinskog nemara u zatvoru, prema tvrdnjama njegove porodice.
Sakher El Materi (39 godina), bivši suprug Nessrine Ben Ali, poznat kao “omiljeni zet” Ben Alija i njegove supruge, otišao je na Sejšele krajem 2012. godine.
Organizacija IWatch, specijalizirana za praćenje slučajeva korupcije u Tunisu, sugerira da je dobio državljanstvo Sejšela.
Najveći trgovački konglomerati u zemlji
El Materi je 2017. godine stupio u pregovore s Komisijom za istinu i dostojanstvo, u pokušaju da postigne dogovor koji bi mu jamčio siguran povratak u Tunis, nudeći 500 miliona dinara (oko 175 miliona eura) kao odštetu državi.
Francuske vlasti su uhapsile njegovog oca Moncefa El Materija tokom krstarenja u junu 2011. godine, na osnovu međunarodne potjernice koju je raspisalo tuniško pravosuđe 2011. godine.
Francusko pravosuđe je odbilo njegovo izručenje Tunisu.
Što se tiče Marwana al-Mabrouka, bivšeg supruga Cyrine Ben Ali, kćerke Ben Alija iz prvog braka, riječ je o poduzetniku koji je rijetko razgovarao s medijima.
Mabrouk s braćom vodi najveće trgovačke konglomerate u zemlji.
Vlasnici su lanca trgovina za prodaju prehrambenih artikala, automobila i nekoliko banaka, a pravosuđe je zamrzlo jedan dio njihove imovine 2011. godine.
Iz Emirata stigao u – zatvor
Međutim, 2019. godine uspijeva vratiti jedan dio imovine, uključujući udio u francuskoj telekomunikacijskoj kompaniji Orange, kada je Evropska unija ukinula sankcije protiv njega, nakon čega je kompanija povratila ovaj udio.
Slična je bila i sudbina Slima Chibouba (61), jedne od figura režima Ben Alija koja je bila najbliža građanima, jer je vodio najveći nogometni klub u zemlji Esperance Sports.
Oženjen je s Dorsaf, drugom kćerkom Ben Alija iz prvog braka.
U zemlju se vratio iz Ujedinih Arapskih Emirata 2014. godine kako bi postigao nagodbu, a trenutno se nalazi u zatvoru.