Guterres najavio kandidaturu za drugi mandat u UN-u

Prvi mandat bivšeg portugalskog premijera i visokog komesara UN-a za izbjeglice, ističe u decembru.

Antonio Guterres, UN
Guterres je rekao da bi mu bila čast da nastavi služiti Organizaciji

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres najavio je tijelima UN-a kandidaturu za drugi petogodišnji mandat od 2022. do 2026. godine, saopštio je večeras njegov portparol Stephane Dujarric.

Guterres je predsjedništvu Generalne skupštine i Vijeću sigurnosti UN-a prenio da je “na raspolaganju za drugi mandat kao generalni sekretar ako je to volja zemalja članica UN-a”, rekao je Dujarric na redovnoj konferenciji za novinare, prenijela je Beta, pozivajući se na AFP.

Diplomatski izvori su ranije danas saopštili da je Guterres o kandidaturi razgovarao sa predstavnicima pet stalnih članica Vijeća sigurnosti.

‘Ostvarenje plemenitih ciljeva’

Guterres je rekao da bi mu bila „čast da nastavi služiti Organizaciji u ostvarivanju njene svrhe i ispunjavanju njenih plemenitih ciljeva“.

Prvi mandat Guterresa, koji je nekada bio portugalski premijer i visoki komesar UN-a za izbjeglice, ističe u decembru.

Članovi Vijeća sigurnosti i Generalna skupština UN-a trebaju tokom godine potvrditi njegov ostanak na čelu Organizacije, ili ga odbiti.

 

Izvor: Agencije

Reklama