ICC: Neprihvatljive američke sankcije našoj tužiteljici

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa neće tolerisati da Međunarodni krivični sud (ICC) nepravedno i nelegitimno krivično goni Amerikance, poručilo je večeras Vijeće za nacionalnu sigurnost SAD-a povodom sankcija koje su uvele zvaničnicima ICC-a.
“Jučerašnjim sankcijama zvaničnicima Međunarodnog krivičnog suda Fatou Bensoudi i Phakiso Mochochoki šalje se jasna poruka: Trumpova administracija neće tolerisati da Međunarodni krivični sud nepravedno i nelegitimno krivično goni Amerikance”, navelo je Vijeće na Twitteru.
Yesterday’s sanctions of International Criminal Court officials Fatou Bensouda and Phakiso Mochochoko send a clear message: The Trump Administration will not tolerate the unjust and illegitimate prosecution of Americans by the ICC. https://t.co/SUuBNDRoGv
— NSC (@WHNSC) September 3, 2020
Međunarodni krivični sud (ICC) u Hagu osudio je “neviđene” i “neprihvatljive” američke sankcije koje je Washington u srijedu uveo tužiteljici ovog suda Fatou Bensoudi, koja želi istražiti je li američka vojska činila ratne zločine u Afganistanu.
“ICC osuđuje ekonomske sankcije koje su Sjedinjene Američke Države nešto ranije uvele tužiteljici Suda i članu njenog ureda”, piše u saopćenju ICC-a, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.
“Ovakav čin prisile uperen protiv međunarodne pravosudne ustanove i njenih zvaničnika još nije viđen i napad je na ovaj sud, na sistem međunarodnog krivičnog pravosuđa i na vladavinu prava općenito.”
EU podržava ICCEvropska unija podržava ICC, nakon odluke SAD-a o nametanju sankcija glavnoj tužiteljici Fatou Bensouda, rekao je u četvrtak glasnogovornik Evropske komisije Petar Stano i dodao da je Brisel izrazio Washingtonu neslaganje s takvom mjerom.
‘Unija se odlučno protivi svakom pokušaju potkapanja međunarodnog krivičnog sistema kojim se priječi rad njegovih glavnih institucija (…) To je jedan od ključnih učesnika u borbi protiv nekažnjivosti, mi stojimo uz ICC i nismo zadovoljni mjerama donesenima protiv takvih aktivnosti’, kazao je on novinarima.
Američki državni sekretar Mike Pompeo objavio je da je SAD na crnu listu stavio tužiteljicu Fatou Bensoudu i Phakisa Mochochoka, čelnika Odjela za nadležnost, komplementarnost i saradnju ICC-a.
Njihova eventualna imovina u SAD-u bit će blokirana i onemogućen pristup američkom finansijskom sistemu.
U martu je ICC donio odluku da će odobriti pokretanje istrage za ratni zločin i zločin protiv čovječnosti u Afganistanu.
Optužbe i protiv CIA-e
Predsjednik SAD-a Donald Trump je u junu odobrio ekonomske sankcije ne bi li odvratio ICC da goni američke vojnike zbog njihove umiješanosti u afganistanski sukob.
Istraga koju želi provesti tužiteljica Bensouda bavila bi se potencijalnim zločinima američke vojske u Afganistanu.
Uz to postoje optužbe protiv američke Centralne obavještajne agencije (CIA) za zlostavljanje.
“Odlučno odbijam ove neviđene i neprihvatljive mjere protiv međunarodne organizacije utemeljene na ugovorima”, rekao je predsjednik Skupštine zemalja članica ICC-a, sudija O-Gon Kwon.
Američke sankcije “samo će oslabiti naše zajedničke napore u borbi protiv nekažnjavanja masovnih zločina”, dodao je, najavivši uskoro sastanak svog ureda, na kojemu će “proučiti mjere”.
Izvor: Agencije