Rusija će prodati 100 miliona doza vakcina Indiji

Ruski državni investicijski fond postigao je dogovor o prodaji stotinu miliona doza ruske vakcine protiv COVID-a 19, Sputnik V, farmaceutskoj kompaniji u Indiji, rekao je izvor blizak sporazumu u srijedu, piše Reuters, a prenosi agencija Hina.
Očekuje se da će uslijediti klinička ispitivanja ruske vakcine u Indiji te da će biti provođena zajedno s indijskom firmom koja je kupac vakcine, navodi izvor.
Ispitivanja i dogovor o opskrbi ovise o odobrenju indijskih regulatornih tijela.
Postignuti sporazumi
Ruski državni investicijski fond već je postigao sporazume o opskrbi ruskim vakcinama s Kazahstanom, Brazilom i Meksikom. Također je prethodno postignut sporazum o partnerstvu u proizvodnji tristo miliona doza cjepiva Sputnik-V u Indiji.
Fond će kasnije u srijedu objaviti ime kompanije, rekao je izvor.
Ruski Sputnik V prva je registrirana vakcina protiv korona virusa.
Velika klinička ispitivanja, odnosno fazu III, s najmanje 40.000 sudionika, Rusija je pokrenula 26. augusta, ali ispitivanja još nisu završena.
Izvor: Agencije