Hoće li novo nalazište plina pretvoriti Ankaru iz kupca u konkurenta Moskvi?

Nastavlja se istraživanje plina u Crnom moru (Getty Images)

Zapadni stručnjaci vjeruju da će se Turska, nakon svog velikog otkrića plinskog polja u Crnom moru, suzdržati od kupovine ruskog plina, što bi moglo ugroziti projekt plinovoda Turski tok.

U izvještaju koji je objavio ruski portal News.ru, kolumnistica Lyubov Glazunova naznačila je da se plinsko polje u Crnom moru, koje je nedavno otkrio turski brod za sondažna bušenja “Fatih”, nalazi u blizini granica Rumunije i Bugarske.

Prema procjenama, rezerve iznose oko 320 milijardi kubnih metara, a Ankara će nastaviti istraživanja u ovoj oblasti. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je da su otkrivene rezerve samo dio resursa.

Turska je do sada bila ovisna o isporukama plina iz inostranstva, među kojima su i ruske. Neposredno prije službenog saopćenja, izvori povezani s Reutersom izvijestili su da je u turskim teritorijalnim vodama pronađeno od 800 milijardi do 26 triliona kubnih metara plina. Te zalihe bi pokrile turske potrebe za period od 20 godina, zbog čega neki dovode u pitanje rusku isporuku plina za Tursku.

Glazunova citira riječi Christopha Merkela, direktora “Merkel Energy Consultinga”, kako “nije iznenađujuće što se pojavljuju nova otkrića. Zemlje poput Bugarske, Ukrajine i Grčke mogu biti među najzainteresiranijim za kupovinu ovog plina ako se Turska odluči za izvoz. Ovisno o veličini otkrića, očekujem da će doći do pada uvoza preko Turskog toka”.

Međutim, drugi analitičari naglašavaju da su danas cijena i potražnja za plinom dosegli najniže nivoe zbog uvjeta kroz koje svijet prolazi, pa nije jasno koliko će turska proizvodnja plina biti profitabilna i hoće li ga Ankara izvoziti.

Konkurentno tržište

Igor Yushkov, vodeći stručnjak nacionalnog Fonda za energetsku sigurnost, smatra da je potrebno pričekati službenu reviziju turskog plinskog polja prije govora o njegovoj profitabilnosti. Dodaje da pronađene rezerve nisu tako velike količine. Da, plin se odatle može crpiti dugo vremena, ali, u pravilu, godišnja količina proizvodnje neće biti velika, kazao je.

Imajući u vidu dubinu Crnog mora i visoke troškove proizvodnje, mnogi se pitaju šta je isplativija opcija za Tursku u trenutnim okolnostima: kupovati plin ili voditi vlastitu proizvodnju, što je istovremeno skupo i neisplativo.

Yushkov primjećuje da ruske isporuke plina kratkoročno ništa ne ugrožava. Rusija se suočava s drugim problemima kao što su alternativne nabavke Ankare i niske tržišne cijene, što Turskoj omogućava da kupi dosta LNG-a po niskoj cijeni.

Stručnjak je izrazio uvjerenje da će se nastaviti potražnja za projektima Turski i Plavi tok, napominjući da istraživanje velikih rezervi ne znači i početak njihovog izvlačenja.

Primjerice, u Poljskoj je prije nekoliko godina otkriveno jedno od najvećih nalazišta plina iz škriljaca na svijetu, ali do sada iz njega nije izvađen niti jedan kubni metar. Prema stručnjaku, turska proizvodnja plina mogla bi započeti za pet ili sedam godina, a tada će postati jasno koliko bi Rusija trebala biti zabrinuta.

Ipak, otkrivanje vlastitih plinskih polja u Turskoj ne donosi samo ekonomske koristi, već i geopolitičke prednosti. Energetska nezavisnost omogućit će Turskoj da ignorira plinske dogovore u odnosima s Rusijom i drugim silama od kojih kupuje energiju.

Izvor: Agencije


Reklama