Turska osudila paljenje njene zastave u Grčkoj

Turske vlasti su 10. jula ukinule status muzeja i vratile status džamije Aja Sofiji, a jučer je u toj istanbulskoj bogomolji nakon 86 godina klanjan prvi džuma-namaz (EPA)

Vlada Turske je osudila ponašanje grčkih vlasti zbog provociranja javnosti i dozvoljavanja paljenja turske zastave povodom ponovnog početka vjerskih obreda u džamiji Aja Sofiji u Istanbulu u petak.

“Snažno osuđujemo ponašanje zvaničnika grčke Vlade i Parlamenta, koji su neprijateljskim izjavama provocirali i huškali javnosti te otvoreno odobrili paljenje veličanstvene turske zastave u Solunu”, naveo je u saopćenju glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Turske Hami Aksoy.

Kazao je kako je Grčka ponovo pokazala neprijateljstvo prema islamu i Turskoj, i to pod plaštom reakcije na ponovno otvaranje džamije Aja Sofije za vjerske obrede muslimana, prenosi Anadolija.

“Nijedna država nema pravo Turskoj držati lekcije kako se koriste suverena nacionalna prava. Aja Sofija, koja je, voljom turskog naroda, ponovo otvorena za vjerske obrede, kao i svi drugi kulturno-historijski objekti na teritoriji Turske, uvijek će biti u nađem vlasništvu i pod našom zaštitom”, poručio je Aksoy.

Turske vlasti su 10. jula ukinule status muzeja i vratile status džamije Aja Sofiji.

Otvorena za posjete svim ljudima

U petak je u toj istanbulskoj bogomolji, nakon 86 godina, klanjan prvi džuma-namaz.

Takva odluka turskih vlasti je u skladu sa sporazumom s UNESCO-om, na čijoj listi se Aja Sofija nalazi kao spomenik svjetske baštine.

Vlasti Turske su najavile da će, u duhu tolerancije i slobode, Aja Sofija ostati otvorena za posjete svim ljudima.

Ponovni početak vjerskih obreda u Aja Sofiji izazvao je burne reakcije u Grčkoj, u kojoj su u vrijeme klanjanja džuma-namaza u petak zvonila zvona sa crkvenih zvonika, održavane posebne mise i zastave spuštene na pola koplja.

Ekstremno desničarske grupe protestirale su u petak navečer u Solunu i zapalile tursku zastavu.

U poruci kojom se obilježava 46. godišnjica grčke obnove demokratije, premijer Kyriakos Mitsotakis nazvao je Tursku “problematičnom”, a pretvaranje muzeja u džamiju “uvredu za civilizaciju 21. vijeka”, prenosi Fena.

Izvor: Agencije


Reklama