Naučnici: Ne može se dva puta zaraziti korona virusom

Smatralo se da je 277 pacijenata drugi put oboljelo u Južnoj Koreji, kao i u Kini i Japanu (EPA)

Određen broj prijavljenih slučajeva novog oboljenja pacijenata nakon što su se prvi put oporavili od korona virusa, zapravo je ustanovljen kao greške pri testiranju, navode južnokorejski naučnici.

Kako prenosi Sky News, istražioci u južnokorejskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti sada navode kako je nemoguće da se virus SARS-CoV-2 reaktivira u ljudskim tijelima.

U toj azijskoj državi potvrđeno je više od 10.000 slučajeva oboljenja od korona virusa, od čega je 245 smrtnih slučajeva, dok je stopa smrtnosti, koja iznosi 2,3 posto, niža od prosječne (3,4 posto), koju je ustanovila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Smatralo se da je 277 pacijenata drugi put oboljelo u Južnoj Koreji, kao i u Kini i Japanu. To je dovelo do zabrinutosti da virus brzo mutira i da ne mora značiti da su ljudi postali imuni na njega po oporavku.

Međutim, genetičke analize virusa nisu ustanovile znatnije promjene koje bi dovele do efikasnog zaklanjanja virusa od imunosnog sistema.

Imunološki pasoši

Djelomično zbog tih navoda, iz WHO-a su upozorili vlade da ne koriste tzv. imunološke pasoše kako bi dozvolili ljudima da se vrate na posao samo zato što imaju antitijela za virus. Imunološki pasoši predložen su način omogućavanja državama da ukidaju blokade zbog korona virusa na ciljani način kako bi se nastavila ekonomska aktivnost.

U dodatku te upute iz WHO-a su upozorili kako “nema dokaza da su ljudi koji su se oporavili od bolesti COVID-19 i imaju antitijela zaštićeni od druge infekcije”.

Južnokorejski naučnici ustanovili su da su rezultati testova pacijenata za koje se sumnja da su ponovo zaraženi bili pogrešno pozitivni, te upozorili da se ti testovi više ne koriste kako bi se razlikovali živi tragovi virusa i bezopasni mrtvi uzorci koji ostaju nakon oporavka.

Izvor: Agencije


Reklama