Svijet uživo: Drugi val epidemije u SAD-u bio bi još opasniji

16:30 – LONDON
U Velikoj Britaniji je potvrđeno 759 novih smrtnih slučajeva uzrokovanih COVID-19.
Zemlja sada bilježi više od 18.000 preminulih.

14:04 – SVIJET
Najmanje 177.822 osobe su do danas umrle od posljedica zaraze korona virusom od izbijanja epidemije u decembru 2019. u Kini, a zaraženo je 2.571.880 ljudi širom svijeta, najnoviji su podaci koje je prikupila agencija AFP, prenosi Beta.
Ovi podaci, međutim, ne predstavljaju pravu sliku pošto veliki broj zemalja testira samo osobe koje su za hospitalizaciju.
Do danas se 583.000 ljudi oporavilo od bolesti.
SAD su najpogođenija zemlja pandemijom korona virusa sa 45.075 žrtava i 825.306 zaraženih, dok je oporavljenih 75.673.
Nakon SAD, pandemija je najviše pogodila Italiju gdje ima 24.648 žrtava i 183.957 zaraženih, Španiju sa 21.717 žrtava i 208.389 zaraženih, Francusku sa 20.796 žrtava i 158.050 zaraženih i Veliku Britaniju sa 17.337 žrtava i 129.044 zaraženih.
13:06 – GAZA
Izraelske vlasti obustavile su testiranje na korona virus uzoraka uzetih od mještana iz blokirane palestinske enklave Gaze.
Izraelska vojska ranije je saopštila da je pokrenula inicijativu da vrši testiranje na koronavirus za 50 uzoraka dnevno iz Gaze.
U bazi nadomak Gaze izraelska vojska je tako za dva dana izvršila 100 testova za stanovnike Gaze, a izraelska vlada je naredila obustavu te inicijative.
List Maariv javlja da je izraelski ministar odbrane Naftali Bennett kazao da zbog loše komunikacije nije ni znao za inicijativu koju je izraelska vojska pokrenula, tvrdi Anadolija.

Regionalni mediji i predstavnici civilnog društva upozoravaju da bi širenje korona virusa u Gazi moglo predstavljati veliki rizik i za Izrael.
Gaza je pod potpunom izraelskom blokadom već 14 godina, a zdravstvena infrastruktura i sistem skoro su u potpunosti devastirani tokom izraelskih napada.
U Gazi je potvrđeno 17 slučajeva zaraze korona virusom, a testiranje u toj enklavi provodi se u organizaciji palestinskih vlasti i Svjetske zdravstvene organizacije.
12:53 – SINGAPUR
Singapursko ministarstvo zdravlja reklo je da je potvrdilo još 1.016 slučajeva zaraze korona virusom, zbog čega se ukupan broj zaraženih popeo na 10.141, od čega većinu čine strani radnici u radničkim naseljima.
Ministarstvo zdravlja reklo je da je većina njihovih slučajeva zabilježena među migrantskim radnicima koji žive u radničkim domovima, što je grupa koja broji više od tri četvrtine zaraženih u tom gradu-državi, prenosi Hina.
Gotovo svi slučajevi koji su prijavljeni tokom aprila odnose se na radničke domove, naselja u kojima živi gotovo 200.000 od ukupno 1,4 miliona stranih radnika.
Srijeda je treći dan zaredom da je Singapur prijavio više od 1.000 novih slučajeva zaraze.

Singapurske vlasti u utorak su produžile djelomični karantin do 1. juna.
Rastući val zaraza među glomaznom migrantskom radnom populacijom Singapura prijeti narušiti dosadašnji uspjeh u borbi s korona virusom.
Singapur je dosad zatvorio nekoliko domova, dok vlada provodi opsežna testiranja i pokušava preseliti zdrave radnike, no javljaju se pitanja zašto ranije za njih nije učinjeno više da ih se zaštiti.
Singapur, bogata grad-država s 5,8 miliona stanovnika ima jedan od najnižih brojeva umrlih na svijetu, 11, što je puno niže od Indonezije sa 635 umrlih i Filipina s 446.
Susjedna Indonezija, s populacijom koja broji 270 miliona ljudi, potvrdila je službeno 7.418 slučajeva zaraze, dok Filipini, druga susjedna zemlja koja je dom više od 100 miliona ljudi, imaju zabilježenih 6.710 slučajeva.
12:09 – MADRID
U Španiji je broj smrtnih slučajeva od posledica zaraze korona virusom skočio na 21.717 nakon što je u prethodna 24 sata umrlo još 435 ljudi, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Španije.
Porast broja smrtnih slučajeva od bolesti COVID-19 u Španiji u toku prethodna 24 sata u skladu je s porastom koji je zabilježen tokom prethodnih dana i koji iznosi dva posto.
U Španiji je od početka epidemije ukupno potvrđeno 208.389 slučajeva zaraze korona virusom, što je za 4.211 više nego prethodnog dana, prenio je Tanjug, pozivajući se na Reuters.
12:06 – LANGEN
Njemački Paul Ehrlich Institut (PEI) je saopćio da je odobreno prvo testiranje vakcine protiv korona virusa na ljudima.
PEI sa sjedištem u Langenu je u Njemačkoj vodeća institucija u potrazi za vakcinama i nadležna za izdavanje odobrenja, prenosi Tanjug.
Prvi čovjek-a PEI Klaus Cichutek na konferenciji za štampu rekao je da je institut u borbi protiv korona virusa odobrio prvu fazu testiranja, te da očekuje da će vakcina biti spremna na proljeće iduće godine.

Prva faza testiranja na ljudima se provodi na grupi dobrovoljaca i u toj fazi se istražuje da li je vakcina uopće sigurna, da li nanosi štetu, pošto je do sada u predkliničkim analizama vakcina testirana samo na životinjama.
U drugoj fazi se nova vakcina zatim testira na više hiljada ljudi sa ciljem da se ustanovi da li ima odgovarajuće djelovanje protiv korone i da li štiti ljude od zaraze.
Cilj je da se stvori imunitet kod vakciniranih osoba, a uz to mora biti analizirano i kolika doza vakcine je potrebna da bi djelovala.
U trećoj fazi vakcina se testira na uzorku do 20.000 ljudi, sa ciljem utvrđivanja djelovanja vakcine na tako velikom broju i kako bi se ustanovilo ima li propratne pojave, jer je uvjet za odobrenje vakcine da je maksimalno sigurna.
Nakon tri kliničke studije na ljudima Institut će u hitnom postupku provjeravati da li su testovi provedeni ispravno i nakon toga daje se odobrenje za proizvodnju vakcine.
10:53 – BEIRUT
U palestinskom izbjegličkom logoru u Libanu uvedene su mjere blokade nakon što su Ujedinjene nacije objavile prvi potvrđeni slučaj korona virusa u jednom od brojnih i nakrcanih logora u toj zemlji
Palestinska izbjeglica iz Sirije prebačena je u državnu bolnicu Rafik Hariri u Bejrutu, saopštila je agencija UN-a za pomoć palestinskim izbjeglicama UNRWA, prenosi Fena.
Medicinski eksperti trebali bi obići logor Wavel na istoku Doline Bekaa kako bi obavili testiranja, dodaje agencija.
U saradnji s libanskim snagama sigurnosti, palestinske grupe nadležne za sigurnost uvele su restriktivne mjere u logoru, sprečavajući sviju da ulaze ili izlaze iz njega, javila je NNA.
9:47 – NAGASAKI
Vlasti prefekture Nagasaki na zapadu Japana potvrdile su u srijedu 33 slučaja zaraze novim korona virusom na italijanskom kruzeru koji se od februara nalazi na popravku u tamošnjem brodogradilištu te su za rješavanje tog slučaja pozvale centralnu vladu.
Na brodu Costa Atlantica sa 623 člana posade, testovi su pokazali da je od 56 testiranih njih 33 pozitivno na virus SARS-CoV-2, prenosi Hina.
Guverner Nagasakija Hodo Nakamura je rekao da prefektura, grad Nagasaki i centralna vlada moraju brzo napraviti svoju zadaću kako bi riješili tu situaciju.

“Na brodu je dosta zaraženih, a mi nemamo medicinski sistem koji bi tačno utvrdio zdravstveno stanje i razdvojio one koji su pozitivni na testu od onih koji su negativni”, rekao je Nakamura.
“Također nam treba sistem za prevoz pacijenata. Prefektura ne može sama obaviti posao dekontaminacije i stoga tražim pomoć vlade”, dodao je.
Kruzer je usidren u brodogradilištu Mitsubishi Shipbuilding, a prvo je trebao ići na popravak u Kinu no zbog pandemije je završio u na popravku u Japanu.
Japanske zdravstvene vlasti testiraju ostatak posade. Oni sa slabim simptomima ili asimptomatski pacijenti će ostati na brodu, a oboljeli od Covida-19 čije je je stanje ozbiljno će biti prebačeni u bolnice. Svi koji se pokažu negativni će biti poslani u svoje matične zemlje.
9:41 – MADRID
Španski premijer Pedro Sanchez traži još jedno produženje vanrednog stanja i najavljuje da će nakon toga, u drugoj polovini maja, doći do ublažavanja mjera restrikcija uvedenih zbog korona virusa.

Restrikcije će biti polako i postepeno ukidane kako bi osigurala sigurnost, rekao je Sanchez na sjednici parlamenta na kojoj će zatražiti produžetak vanrednog stanja do 9. maja, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Mjere izolacije u Španiji su uvedene 14. marta.
9:09 – WASHINGTON
Senat američkog Kongresa usvojio je sinoć novi paket pomoći od skoro 500 milijardi dolara za podršku malim i srednjim preduzećima pogođenim krizom, pomoć bolnicama i testiranje na korona virus.
Preduzećima sa manje od 500 zaposlenih namijenjen je zajam od 320 milijardi dolara, prenijela je Beta.
Za bolnice će biti izdvojeno 75 milijardi dolara pomoći, 25 milijardi za skrining na korona virus i 60 milijardi drugim sektorima pogođenim krizom, prije svega u poljoprivredi.
O prijedlogu bi trebalo da glasa Zastupnički dom kasnije ove sedmice.
Da bi stupio na snagu potrebno je da dokument nakon usvajanja u oba doma, potpiše američki predsjednik Donald Trump.
8:54 – MELBOURNE
Sa nove dvije žrtve korona virusa, ukupan broj umrlih u Australiji povećan je na 74.
U posljednja 24 sata na korona virus pozitivne su još 22 osobe, prenosi Anadolija.
Iz Ministarstva zdravlja Novog Južnog Velsa potvrđeno je da su u bolnici u Sydneyju preminule još dvije osobe koje su bile pozitivne na COVID-19.
Posljednjih sedmica u Australiji opada broj zaraženih korona virusom.

Prema zvaničnim podacima, širom zemlje urađeno je gotovo 445.000 testova, a na korona virus je pozitivno 6.647. Oporavila se 4.291 osoba.
Novozelandska zdravstvena direktorica dr. Ashley Bloomfield, rekla je da je u Christchurchu, Južnom otoku zemlje, broj ljudi koji su umrli od COVID-19 porastao na 14.
Potvrdila je da je korona virusom na Novom Zelandu zaražena 1.451 osoba, a 1.036 se oporavilo.
Na Novom Zelandu, gdje je strancima zabranjen ulazak u zemlju od 25. marta, uveden je policijski sat, osim za vanredne i obavezne situacije.
8:19 – WASHINGTON
Broj smrtnih slučajeva u SAD-u prešao je brojku od 45.000, udvostručivši se u malo više od jedne sedmice, s brojem zaraženih koji iznosi više od 800.000, izvještava Reuters.
SAD ima daleko najveći broj potvrđenih slučajeva zaraze korona virusom, gotovo četiri puta kao Španija, zemlja s drugim najvećim brojem zaraženih. Globalno, broj zaraženih prešao je brojku od 2,5 miliona u utorak, sa Sjevernom Amerikom koja ima trećinu svih slučajeva.
Broj mrtvih u posljednja 24 sata u SAD-u naglo je skočio, sa 2.751 novim slučajem, dok je dan prije bio nešto više od 1.400.
New Jersey, Pennsylvania i Michigan prijavili su u utorak najveći broj žrtava od korona virusa u jednom danu – preko 800 u tri države. Država New York, žarište virusa u SAD-u, prijavila je da je umrla 481 osoba.
Broj smrtnih slučajeva u SAD-u došao je do svog vrhunca 15. aprila, kad je iznosio 2.806, što je najsmrtonosniji dan otkad je epidemija počela.
Broj novih slučajeva u SAD-u usporava ove sedmice, s rastom manjim od 30.000 dnevno u posljednja tri dana.

7:57 – BERLIN
U Njemačkoj je potvrđeno novih 2.237 slučajeva zaraze korona virusom čime se broj inficiranih u toj zemlji popeo na 145.694, pokazuju rezultati Instituta za infektivne bolesti Robert Koch.
Za jedan dan umrlo je još 281 osoba tako da je ukupan broj preminulih od posljedica korona virusa 4.879, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Ozdravilo je nešto manje od 100.000 ljudi, odnosno, 4.200 više nego prethodnog dana.
7:43 – PARIZ
Francuska je zabilježila do sada najmanje 20.796 smrtnih slučajeva od novog korona virusa, dok broj hospitaliziranih pacijenata nastavlja da se polako smanjuje već šesti dan.
Šef nacionalne agencije za zdravstvo Jerome Salomon izjavio je u utorak da je registrirano 12.900 smrti u bolnicama i 7.896 u staračkim domovima od početka epidemije u toj zemlji, prenosi Tanjug agenciju AP.
Ukupna stopa smrtnosti u cijeloj zemlji bila je 61 posto viša od uobičajene između 30. marta i 5. aprila i 47 posto viša u periodu od 6. do 12. aprila, rekao je Salomon.

Francuska planira da ukine mjere ograničenja kretanja 11. maja, a ministar obrazovanja Jean-Michel Blanke iznio je neke detalje o vladinim planovima za škole.
On je rekao da će se djeca postepeno vraćati u školu tokom trosedmičnog perioda, u zavisnosti od njihovih godina. Razredi će biti podijeljeni u male grupe sa ne više od 15 učenika, a neka djeca će se baviti sportom i aktivnostima na otvorenom, dok su druga u učionicama.
7:11 – WASHINGTON
Drugi val epidemije korona virusa mogao bi pogoditi Sjedinjene Američke Države sljedeće zime, a posljedice bi mogle biti još teže jer bi se dogodio u sezoni gripe, upozorio je direktor američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) Robert Redfield.
“Postoji mogućnost da bi epidemije korona virusa koja bi pogodila našu naciju sljedeće zime bila još teža negoli ova kroz koju prolazimo sada. Tada ćemo istodobno imati epidemiju korona virusa i epidemiju gripe što će još više opteretiti naš zdravstveni sustav”, izjavio je Robert Redfield za Washington Post, prenosi Hina.
SAD ima najveći broj ljudi zaraženih korona virusom, više od 810.000, a njih 45.000 je umrlo.
7:04 – SVIJET
U svijetu je do sada od novog korona virusa oboljelo 2.557.837 osoba, dok se od virusa oporavilo 695.262 osoba.
Preminulo je 177.674 osobe, a od ukupno oboljelih u kritičnom stanju je tri posto zaraženih, pokazali su najnoviji podaci na sajtu Worldometers, prenosi Tanjug.
Najteža situacija i dalje je u SAD, gdje je oboljelo 819.175, a preminulo 45.343 osobe, dok je po broju oboljelih najteže u Španiji sa 204.178 oboljelih i u Italiji gdje je preminulo 24.648 osoba.
Od južnoameričkih zemalja, najviše oboljelih je u Brazilu – 43.368, a u azijskim zemljama najteže je u Kini gdje se bolest i pojavila i gdje je do sada oboljelo 82.788 osoba.
Izvor: Agencije