Al Jazeerin obilazak: Teheran nakon pokretanja ekonomskih aktivnosti

Obilaskom ulica glavnog grada Irana, Teherana, na prvi pogled ne stječe se dojam da se ta zemlja suočava s pandemijom korona virusa. Saobraćaj se odvija uobičajenim tokom, a većina trgovina nastavila je s radom, kao i državne institucije, koje su počele raditi s dvije trećine broja zaposlenih.
Iako je iranska vlada saopćila da odluka o nastavku privrednih aktivnosti uključuje samo kategoriju “niskog rizika”, ulice glavnog grada prepune su prolaznika, s obzirom na to da je većina trgovačkih djelatnosti nastavlljena, osim toga što su primjetne i gužve na glavnim saobraćajnicama.
Takav prizor u suprotnosti je sa smjernicama o socijalnom distanciranju, dok se jedna 50-godišnja Iranka, koju smo sreli dok se probijala do stanice podzemne željeznice na Trgu Hafte Tir u centru Teherana, požalila zbog gužve u javnom prevozu u vrijeme pandemije korona virusa.
Kritike na račun Vlade
Ta Iranka kazala je za Al Jazeeru: “Tri posljednje sedmice boravila sam kod kuće i sa članovima svoje porodice pridržavala sam se preporuka za kućnu izolaciju. Međutim, od jučer sam se morala vratiti na posao kako ne bih ostala bez izvora prihoda. No, čini se da će me dokrajčiti strah od zaraze korona virusom ili prenošenja bolesti na moju djecu.”
Okrivila je Vladu da je požurila s ponovnim pokretanjem ekonomije i otvaranjem svojih odjela, izrazivši strah da će sav napor uložen u danima boravka u kućama biti uzaludan.

Iz centra Teherana ekipa Al Jazeere zaputila se prema sjeveru grada kroz ulicu Modares, u kojoj je vladala gužva, kao i na svim glavnim putevima u Teheranu, poput Parkwaya i metro stanica Ostad Moein.
Dim cigarete vozača Kamrana Naghizadeha privukao je našu pažnju, pa smo ga upitali koliko se putnici pridržavaju zdravstvenih preporuka. “Da, većina putnika koristi maske i rukavice. Međutim, tu su i oni koji ne mogu doći do te zaštitne opreme, kao i oni koji je ne mogu sebi priuštiti zbog visokih cijena ovih dana”, odgovorio je.
“Kad god idem prema jugu grada, osjetno se povećava broj putnika koji ne koriste zaštitnu opremu protiv zaraze”, kazao je za Al Jazeeru.
“Bogati sloj društva uopće ne koristi javni prevoz”, dodao je.
Brojke i pokazatelji
U vezi s gužvama na ulicama i glavnim saobraćajnicama komandir saobraćajne policije u Teheranu Mohammad Reza Mehmandar rekao je da su se saobraćajna zagušenja u gradu u periodu provođenja mjera socijalnog distanciranja povećala za 70 posto u odnosu na isti period prošle godine.
U međuvremenu, Ali Reza Zali, zapovjednik operacija koje se provode u borbi protiv korona virusa u Teheranu, u saopćenju za novinare upozorio je na “mogućnost izbijanja novog talasa zaraze, pogotovo ako se uzme u obzir da statistika iranskog Ministarstva zdravstva pokazuje da je više od 1,2 miliona niskorizičnih privrednih subjekata nastavilo s radom do subote, 18. aprila”.
Iranski analitičari smatraju da će pribjegavanje iranskog predsjednika Hassana Rouhanija ponovnom pokretanju privrednih aktivnosti srednjeg rizika u zemlji udvostručiti broj preduzeća koja će konačno početi s radom, što će dovesti i do porasta broja korisnika javnog prevoza u većim gradovima.
Kad je riječ o posljedicama gužvi u javnom prevozu u vezi sa širenjem pandemije korona virusa u Iranu, Iraj Harirchi, zamjenik ministra zdravstva, izjavio je za medije da se 26 posto slučajeva zaražavanja događa u javnom prevozu, zbog čega će se refleksije ponovnog pokretanja ekonomskih aktivnosti na širenje pandemije pokazati u sljedećim sedmicama.
Optimizam u suzbijanju korona virusa
Kad je riječ o prognozama da bi moglo doći do novog vala zaraze korona virusom u Iranu, epidemiolog Shihab Youssefi vjeruje da će se “postotak zaraza smanjiti početkom ljeta, čak i ako dođe do porasta u sljedećim sedmicama, pogotovo zato što virus ne može izdržati vrućinu”. Kao dokaz za to navodi pad zaraze u južnim pokrajinama u poređenju s hladnijim dijelovima države.

Skrenuo je pažnju na pogoršanje ekonomske situacije u državi zbog američkih sankcija, dodajući da je iranska vlada bila prinuđena riskirati i birati između umiranja od gladi ili korona virusa, prema njegovim riječima.
Zaključio je da je mogućnost suzbijanja pandemije korona virusa u ljetnom periodu mnogo nego u jesensko-zimskom, što potvrđuje nužnost ponovnog pokretanja aktivnosti u trenutnom razdoblju. Naglasio je potrebu da se građani pridržavaju zdravstvenih smjernica kako bi se došlo do faze stavljanja pandemije pod kontrolu.
Sa svoje strane, Abbas Aslani, istraživač iz Centra za strateške studije na Bliskom istoku, potvrdio je da će Rouhanijeva vlada procijeniti posljedice djelomičnog nastavka ekonomskih aktivnosti na pandemiju korona virusa dvije sedmice od primjene odluke, te da će nastaviti sa svojim planom sve dok posljedice budu pod kontrolom.
Za Al Jazeeru je dodao je da će pandemija korona virusa ostaviti ozbiljne posljedice na mnoge svjetske ekonomije. Žurbu svoje zemlje da ponovo pokrene ekonomske aktivnosti pripisuje želji da se saniraju posljedice pandemije na ekonomiju države, napominjući kako neke iranske procjene sugeriraju da će pandemija potrajati nekoliko mjeseci.
Negirao je da postoji bilo kakva veza između odluke iranskih vlasti da nastave s ekonomskim aktivnostima i američkih sankcija, zaključivši da, “uprkos velikim naporima koje su zvaničnici u Iranu uložili da stave pod kontrolu negativne posljedice pandemije, konačni rezultat neće ići u prilog Rouhanijevoj vladi”.
Izvor: Al Jazeera