Otpušteni ključni svjedoci u istrazi protiv Trumpa

Vindman i Sondland bili među ključnim svjedocima u istrazi za opoziv Trumpa (EPA)

Potpukovnik Alexander Vindman iz Vijeća za nacionalnu sigurnost i Gordon Sondland, američki ambasador pri Evropskoj uniji, koji su bili među ključnim svjedocima u istrazi za opoziv predsjednika Donalda Trumpa u Predstavničkom domu, otpušteni su u petak.

Vindmana, glavnog eksperta za Ukrajinu, obezbjeđenje je ispratilo iz Bijele kuće, a nekoliko sati kasnije, Sondland je saopštio da je smijenjen s mjesta ambasadora SAD-a u Briselu.

Vindmanov advokat David Pressman saopštio je da je njegov klijent otpušten iz odmazde zbog svog svjedočenja.

“Nema sumnje, ni za jednog Amerikanca, zašto je ovaj čovjek ostao bez posla i zašto ova zemlja sada ima jednog manje vojnika koji služi u Bijeloj kući”, naveo je Pressman, i dodao da je “potpukovnik Vindman otpušten zato što je rekao istinu”, prenosi Reuters.

Vindman, koji je u julu lično slušao telefonski razgovor predsjednika Tuampa sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, svjedočio je u novembru da je Trump uputio nedolični zahtjev Zelenskom. Sporni razgovor bio je u centru istrage protiv republikanskog predsjednika, prenosi Glas Amerike.

Iz Bijele kuće ispraćen i Vindmanov brat

Vindman je u Odboru Predstavničkog doma, u kome većinu imaju demokrate, rekao da nije mogao da “vjeruje sopstvenim ušima”.

“Trump je tražio od Zelenskog da pokrene istrage protiv njegovog demokratskog rivala Joea Bidena”, rekao je Vindman.

On je u istom svjedočenju rekao da ga ne brine što će trpjeti posljedice zato što svjedoči. “Biću dobro, zato što sam rekao istinu”, kazao je.

Kako prenose američki mediji, obezbjeđenje Bijele kuće ispratilo je i brata blizanca Alexandera Vindmana, koji je takođe radio u Bijeloj kući.

Sondland, imućni donator Republikanske stranke, svjedočio je da je postupao po Trumpovom nalogu kada je vršio pritisak na ukrajinske zvaničnike da sprovedu istrage koje je tražio američki predsjednik.

“Drago mi je što mi je predsjednik Trump dao priliku da obavljam ovu dužnost”, rekao je Sondland.

Portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost odbio je da komentariše otpuštanje Vindmana. Jedan izvor Reutersa naveo je da će potpukovnik biti premješten u Ministarstvo odbrane.

Njegov posao u Bijeloj kući trebalo je da istekne u julu.

Ministar odbrane Mark Esper izjavio je u petak da Pentagon štiti sve svoje pripadnike od odmazde.

Izvor: Agencije


Reklama