WHO: Moguće da vakcina bude spremna do kraja godine

Devet eksperimentalnih vakcina dio je WHO-ove inicijative Covax (EPA)

Vakcina protiv COVID-19 možda će biti spremna do kraja godine, izjavio je u utorak direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ne navodeći pojedinosti.

Pozvao je na solidarnost i na političko djelovanje svih čelnika kako bi se osigurala ravnopravna raspodjela vakcine kada ona bude spremna, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

“Trebat će nam vakcina i postoji mogućnost da je imamo do kraja godine. Nadamo se”, rekao je Tedros na završetku sastanka izvršnog odbora WHO-a posvećenog globalnom odgovoru na pandemiju.

Devet eksperimentalnih vakcina dio je WHO-ove inicijative Covax, u okviru koje se planira raspodijeliti dvije milijarde doza do kraja 2021. godine.

‘Trebamo jedni druge’

Do sada se 168 zemalja priključilo toj inicijativi, ali Kina, Sjedinjene Američke Države i Rusija nisu među njima.

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa je saopćila da je sklona bilateralnim dogovorima radi nabave vakcine od proizvođača.

“Trebamo jedni druge, trebamo solidarnost i moramo se iz sve snage boriti protiv virusa”, kazao je Tedros.

Izvor: Agencije


Reklama