DW: Zašto Njemačka želi da pobijedi Joe Biden?

Većina Nijemaca se nada pobjedi Joea Bidena na predsjedničkim izborima u SAD-a 3. novambra, jer je nakon četiri godine Donalda Trumpa njemačko-američko prijateljstvo prilično narušeno, piše Deutsche Welle.
Prema navodima Petera Beyera, zastupnika Kršćansko demokratske unije (CDU) u Bundestagu i koordinatora Savezne vlade za transatlantske odnose, kada je riječ o najnižoj tački transatlantskih odnosa u vrijeme predsjednika Trumpa ne mora se dugo razmišljati: bilo je to u augustu 2018. godine, kada je Trump Evropljane označio neprijateljima.
“Tu je jednostavno pređena granica. To niko ne želi čuti ni od koga, a pogotovo ne od američkog predsjednika”, kaže Beyer.
“Navikli smo da se stvari dogovaraju. S tim u vezi smo morali mnogo učiti. Kao kad je Trump najavio povlačenje američkih trupa iz Njemačke. To smo saznali iz članka u Wall Street Journalu, a onda se sedam dana o tome šutilo. Ni riječi”, rekao je Beyer.
Izgleda da je poremećen i lični odnos između Trumpa i kancelarke Angele Merkel, trgovac nekretninama i fizičarka se razlikuju ne samo po stilu – on glasan, ona tiha – nego su i politički veoma udaljeni, bilo kod zaštite klime, kod svjetske trgovine, kod politike prema izbjeglicama ili sada kod korona krize, ocenjuje Deutsche Welle.
Priželjkivanje smjene u Bijeloj kući
Smjena u Bijeloj kući se vjerovatno rijetko kada tako jako priželjkivala u Berlinu kao sada.
To ne važi samo za političku klasu.
Prema ispitivanju javnog mnijenja instituta Civej, samo 13 posto Nijemaca želi drugi predsjednički mandat Trumpa.
Samo pristalice desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD) većinom podržavaju Trampa, ali pristalice AfD-a su manjina u Njemačkoj.
“Svaki razuman čovjek se nada Bidenovoj pobjedi”, kaže Johanes Kindler (74), koji je doživio zlatno doba njemačko-američkog prijateljstva.
Bio je savjetnik u kancelarskom kabinetu u vrijeme Ronalda Reagana, Georga W. H. Busha i Billa Clintona.
Vanjska politika
Ako bi Biden postao predsjednik, komunikacija s Washingtonom bi se sigurno poboljšala, ali i on bi od Nijemaca zahtijevao da preuzmu više odgovornosti, naprimjer kada se radi o izdacima za odbranu.
“Zahtjevi SAD-a prema Nijemcima bili bi bar isto toliko veliki kao i za vrijeme Trumpa”, kaže Kindler.
Tako misli i Franziska Brantner, glasnogovornica Zelenih za evropsku politiku u Bundestagu.
“Konflikti u našem neposrednom susjedstvu su evropski konflikti. I s predsjednikom iz redova demokrata za to ćemo ubuduće biti sami odgovorni”, kaže Brantner za Deutsche Welle.
“Zato našu vanjsku politiku konačno moramo definirati evropski. Moramo u prvi plan staviti ono što je zajedničko evropsko, kako bismo uopće mogli djelovati kao Nijemci i Evropljani. Tim prije ako Trump ostane”, istakla je ona.
A kada se radi o zaštiti klime, Brantner je potpuno za Bidena.
Dok Trump stalno dovodi u pitanje utjecaj čovjeka na promjenu klime, njegov izazivač želi SAD učiniti “klimatski neutralnim” do 2050. godine.
Izvor: Agencije