Mediji: Moguće nasilje nakon američkih izbora

Američki zvaničnici zaduženi za izbore brinu da predstojeći izborni proces neće proteći mirno (EPA)

Zvaničnici pojedinih američkih saveznih država upozorili su kako bi kampanja širenja dezinformacija iz inostranstva uoči predsjedničkih izbora u SAD-u mogla izazvati niz problema, od manjih do velikih nemira.

Nadležni za osiguravanje predsjedničkih izbora 3. novembra ovih dana poduzimaju dodatne mjere, jer su poslije izbora mogući ne samo cyber napadi, već i nasilje, prenosi Beta, pozivajući se na Glas Amerike (VOA).

Iz Odjeljenja za unutrašnju sigurnost u saveznoj državi New Jersey kažu da “rezultati izbora, brojanje glasova i ponovno brojanje može dovesti do protesta, a ponegdje i do pokušaja da se zauzmu biračka mjesta”.

 

“Građanski nemiri bi mogli rezultirati neredima, nasiljem i žrtvama, a u kombinaciji s izbornom nesigurnošću, mogli bi dovesti do sukoba različitih grupa demonstranata koji osporavaju rezultate izbora”, navode iz te institucije.

Mogući opasni scenariji

Takva upozorenja se ne uzimaju olako, s obzirom da je Federalni istražni biro (FBI) otkrio da grupa muškaraca pravi plan otmice guvernerke Michigana Gretchen Whitmer, a planirano je i kidnapiranje guvernera Virginije Ralpha Northama.

Američki zvaničnici zaduženi za izbore brinu da predstojeći izborni proces neće proteći mirno.

Zvaničnici New Jerseyja upozoravaju da se šanse da nešto krene naopako povećavaju s prolongiranjem proglašenja konačnih rezultata izbora.

U jednom takvom scenariju, prema kojem bi se rezultati čekali mjesecima, neke države bi mogle biti destinacija za “različite grupe koje žele nasilne proteste, koji mogu rezultirati i smrtonosnim sukobima demonstranata i intervencijom policije”.

Proteklih godina u SAD-u je fokus bio na virtuelnim prijetnjama i stranom utjecaju, a ovoga puta se ne govori mnogo javno o potencijalnom nasilju.

Direktor FBI-ja Christopher Ray rekao je, komentirajući proteste u američkim gradovima, da je “u toku širenje nemira i sukoba po zemlji” i da “to može dovesti do nasilja i kriminalne aktivnosti”.

Nacionalna garda na terenu

Zvaničnik FBI-ja je kazao da će pripreme za izbore uzeti u obzir trenutnu situaciju u zemlji i da su “obimne”.

Ako se savezne države ne uspiju same izboriti s nasiljem, mogu pozvati u pomoć Nacionalnu gardu.

U nekim državama, poput New Jerseyja, Nacionalna garda je već na terenu i radi na osiguranju brojanja glasova.

Uz sigurnosne pripreme, zvaničnici kažu da je važno pravovremeno obavijestiti javnost o rezultatima izbora, koji će ove godine sigurno kasniti zbog glasova pristiglih poštom.

Poštom će ovaj put glasati znatno veći broj građana nego inače, zbog epidemije korona virusa.

Za mjesto šefa države na izborima se bore aktuelni predsjednik, republikanac Donald Trump, i bivši potpredsjednik SAD-a, demokrata Joe Biden.

Izvor: Agencije


Reklama