Washington očekuje nove napade proiranskih grupa

'Provokacije traju mjesecima', izjavio je američki ministar odbrane novinarima (EPA)

Sjedinjene Američke Države očekuju u Iraku nove napade paravojnih saveznika Irana koji će zbog “toga vjerojatno žaliti”, izjavio je čelnik Pentagona Mark Esper nakon napada na američku ambasadu u Bagdadu i smrt jednog Amerikanca u Kirkuku, prenosi Hina.

“Provokacije traju mjesecima”, izjavio je američki ministar odbrane novinarima.

“Mislim li da će oni nešto učiniti. Da, i vjerojatno će zažaliti zbog toga”, dodao je.

“Spremni smo se braniti i spremni smo spriječiti nova nezdrava ponašanja tih grupa, koje vodi i finansira Iran”, nastavio je. 

Američka ambasada u Bagdadu dobro zaštićena

Ako Sjedinjene Američke Države imaju saznanja o pripremama novih napada, “poduzet ćemo preventivne mjere radi zaštite američkih snaga i američkih života”, zaključio je.

Načelnik glavnog stožera vojske SAD-a general Mark Milley je naglasio da je američka ambasada u Bagdadu dobro zaštićena.

Demonstranti su privukli pažnju ali “mi smo potpuno sigurni da je ambasada sigurna i teško da bi neko u nju mogao upasti”, rekao je.

Proiranski demonstranti su u utorak napali američku ambasadu u Bagdadu protestujući protiv američkih napada na položaje Brigada Hezbollaha, frakcije koju Washington optužuje za raketni napad u petak.

Izvor: Agencije


Reklama