Diplomate: Bit će teško postići i osnovni sporazum EU-a i Britanije

Postizanje najosnovnijeg sporazuma o budućim odnosima Evropske unije i Velike Britanije bit će kompleksno te se “tvrdi” Brexit 31. decembra, kada završava tranzicijski period, ne može isključiti, rekli su diplomate.
Ujedinjeno Kraljevstvo napušta EU iduće sedmice, nakon čega nastupa tranzicijski period, u kojem evropska regulativa ostaje na snazi u Velikoj Britaniji, a koji bi trebao završiti 31. decembra 2020. godine.
Osnovni sporazum uključivao bi sporazum o slobodnoj trgovini, sporazum o očuvanju regulative koja bi omogućila pravednu tržišnu utakmicu te strukturu upravljanja koja bi omogućila da se odnos kasnije proširi.
London i Brisel počet će pregovore o uspostavi budućih odnosa u narednim sedmicama, a britanski premijert Boris Johnson insistira da neće tražiti produženje tranzicijskog razdoblja.
Sporazum o budućim odnosima trebao bi biti postignut do sredine novembra, kako bi ostalo dovoljno vremena da se sporazum prevede na 23 jezika Unije te za ratifikaciju u nacionalnim parlamentima, ako to bude potrebno.
Očekuje se slab napredak
Visokorangirani diplomata rekao je kako očekuje slab napredak u pregovorima Evropske komisije i Londona idućeg mjeseca.
“Uobičajeno se u EU stvari ne pokrenu dok ne nastane prava kriza”, kazao je jedan neimenovani diplomata u četvrtak, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.
Diplomate su rekli kako bi sporazum trebao uključivati dogovore o avijaciji, prevozu i ribarstvu.
Oni ističu kako je u tako kratkom vremenu moguće sklopiti samo “najosnovniji” sporazum, a EU ne želi ponoviti švicarski scenarij.
Sa Švicarskom EU ima više od 100 bilateralnih sporazuma.
“Ideja je da imamo jedan sporazum do kraja 2020. godine, koji bi imao upravljačku strukturu te bi bio otvoren za dodatne sporazume”, kazao je jedan diplomat EU-a.
Slabljenje EU kompanija
Brisel strahuje da će Velika Britanija van EU-a oslabiti evropske kompanije snižavanjem cijene rada, slabljenjem regulative za zaštitu okoliša ili subvencioniranjem određenih industrija, što EU želi spriječiti osnivanjem zajedničkog odbora koji bi razmatrao promjenu britanske regulative, u slučaju mijenjanja evropske.
Agencija za nadzor finansijskih usluga Velike Britanije poručila je finansijskim kompanijama da se pripreme za mogućnost “tvrdog” Brexita.
“Kompanije moraju osigurati da budu pripremljene za različite moguće scenarije krajem 2020. godine”, rekla je Nausicaa Delfas iz Agencije za nadzor finansijskih usluga.
London mora odlučiti hoće li finansijske kompanije sa sjedištem u EU imati jednak pristup britanskim investitorima, kao i britanske kompanije.
Izvor: Agencije