Turizam Hong Konga plaća danak, zbog protesta manje turista

Broj turista u Hong Kongu pao je za skoro 40 posto u drugoj polovini prošle godine uslijed antivladinih protesta i sukoba policije i demonstranata, izvještava agencija AP, prenosi Tanjug.
Odbor za turizam Hong Konga saopštio je da je broj gostiju koji posjećuju azijski finansijski centar počeo da pada u julu kada su izbili protesti protiv prijedloga zakona koji dozvoljava izručenja Kini.
Tokom posljednjih šest mjeseci 2019. godine, broj posjetilaca je pao za 39 posto u odnosu na isti period godinu dana ranije. Generalno, dolasci turista su u cijeloj godini bili manji za 14 procenata.
Privreda Hong Konga je pala u recesiju, a ministar finansija Paul Chan je rekao na jednom forumu u ponedjeljak da vlada procjenjuje da će ekonomski rast za 2019. pasti na minus 1,3 posto, što predstavlja veliki gubitak za ovaj azijski trgovinski, finansijski i turistički centar.
Privlačnost Hong Konga
Najveće gubitke pretrpjeli su turizam, ugostiteljstvo i maloprodaja, pri čemu je promet u prodavnicama u oktobru i novembru bio manji za 26 posto u odnosu na iste mjesece 2018. godine.
Ipak, predsjednik udruženja hongkoške turističke privrede, I.K. Pang, poručio je u saopštenju, kako su prenijeli tamošnji mediji, da “ima potpuno povjerenje” u otpornost i privlačnost Hong Konga kao svjetske putničke destinacije.
Dodao je da je uprava turističkog udruženja pokrenula promotivnu kampanju sa specijalnim ponudama koje obuhvataju hotele, letove, kupovinu i atrakcije.
Izvor: Agencije