Mediji: Njemački bombarderi zastarjeli za atomske bombe

Tornado je avion koji je osamdesetih bio čudo tehnike, ali je danas, od nekadašnjih 350 primjeraka u njemačkoj vojsci, ostalo 85 letjelica (EPA)

Javna je tajna da su u Njemačkoj američke atomske bombe, piše Deutsche Welle, ističući da su troškovi održavanja aviona sposobnih nositi te bombe iznosili približno 600 miliona eura samo za prošlu godinu, prenosi agencija Tanjug.

Njemački medij navodi da se u Manchingu, u okolini Muenchena, popravlja po 20 njemačkih borbenih aviona tipa Tornado, dodajući da avione održava Airbus.

“Svaki Tornado ovdje je u prosjeku 350 dana”, kaže Katharina Semmler-Schuler, šefica odjeljenja koje održava te avione Bundeswehra.

Prema njenim riječima, popravak znači snalaženje – prebacivanje dijelova aviona s jednog na drugi, jer često nema novih rezervnih dijelova za avione starije proizvodnje.

Iz jednog povjerljivog dokumenta Ministarstva odbrane Njemačke proizlazi da troškovi održavanja tih letjelica za prošlu godinu iznose približno 600 miliona eura.

Tornado je avion koji je osamdesetih bio čudo tehnike, ali je danas, od nekadašnjih 350 primjeraka u njemačkoj vojsci, ostalo 85 letjelica.

Kako se navodi, njemačka armija mora do 2025. zadržati u upotrebi što više Tornada jer je to jedini avion njemačke ratne avijacije koji može nositi i ispaliti američke nuklearne bombe smještene u Njemačkoj.

Nuklearno odvraćanje

Berlin u okviru NATO-a ima obavezu održavati avione sposobne za atomske udare, baš kao i Italija, Belgija i Holandija, na čijim su teritorijama također neke od američkih nuklearnih bombi.

Taktika tzv. nuklearnog odvraćanja važna je za NATO i svaka od tih država mora imati letjelice i pilote sposobne za atomski napad, a Alijansa održava i odgovarajuću vježbu svake godine.

Iako to njemačka vlada nikad nije javno priznala, “javna je tajna” da je 15–20 američkih nuklearnih bombi u kasarni Buechel, na jugoistoku Njemačke.

Nevolja za Berlin jest to što još nije ni naručen novi model aviona za atomske bombe, a proizvodnja nasljednika Tornada mogla bi potrajati godinama.

Jedan vojni pilot rekao je za Deutsche Welle da od 45 aviona u njegovoj grupi uglavnom može letjeti između osam i 12 njih.

Već dvije godine Ministarstvo odbrane Njemačke ne donosi odluku, a, kako se navodi, lome se između dva modela: američkog F/A-18 u proizvodnji Boeinga i Airbusovog Eurofighter Typhoona.

Bundeswehr već ima 138 Eurofightera, ali ne takvih koji mogu nositi atomske bombe.

Izvor: Agencije


Reklama