Reakcije na obaranje ukrajinskog aviona: Traži se međunarodna istraga

U padu aviona je poginulo 176 putnika i članova posade (EPA)

Britanski premijer Boris Johnson izjavio je danas da slučajno obaranje ukrajinskog putničkog aviona iranskom raketom pokazuje značaj deeskaliranja tenzija na Bliskom istoku i ocijenio da je priznjanje Irana da su avion greškom oborile oružane snage te zemlje važan prvi korak, prenosi Tanjug.

Johnson je u saopštenju naveo da je sada neophodna sveobuhvatna, transparentna i nezavisna istraga i dodao da Velika Britanja blisko sarađuje sa Kanadom, Ukrajinom i drugim međunarodnim partnerima, kako bi se tijela poginulih vratila u domovinu.

“Svima nam je jasno da dalji konflikti mogu da vode samo ka većim gubicima i tragedijama. Od ključnog je značaja da se svi lideri sada okrenu diplomatskom putu za rešavanje krize”, istakao je Johnson, prenosi Reuters.

Među 176 putnika i članova posade koji su poginuli u ukrajinskom avionu bilo je i četvero britanskih državljana.

Pomoć Francuske

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i francuski predsjednik Emmanuel Macron složili su se danas da francuski eksperti pomognu u dekodiranju crne kutija ukrajinskog aviona koji se srušio u Iranu.

Kako se navodi, to je dogovoreno u telefonskom razgovoru dva predsjednika, saopštila je kancelarija Zelenskog.

Macron je rekao ukrajinskom kolegi da je Francuska počela formalni postupak za pokretanje medunarođne istrage nesreće, prenosi Reuters.

Dodaje se i da je Emmanuel Macron prihvatio poziv da posjeti Kijev.

Saradnja bez ograničenja

Švedska zahtjeva da Iran bez ograničenja sarađuje u istrazi o obaranju ukrajinskog putničkog aviona kod Teherana, kada je poginulo 176 putnika i članova posade.

“Činjenica da je avion oboren je užasna i zastrašujuća. Obaranje civilne letjelice, bilo slučajno ili ne, čin je koji se mora osuditi i Iran mora da preuzme punu odgovornost u odnosu na one koji su time pogođeni”, poručio je švedski premijer Stefan Loefen.

Među žrtvama nesreće je i 10 državljana Švedske, kao i još sedam osoba koje su imale prebivalište u toj skandinavskoj zemlji, podsjeća AP.

Iran je danas objavio da je vojska te zemlje “nenamjerno oborila” ukrajinski putnički avion, navodeći da je u pitanju bila ljudska greška.

U saopštenju iranske vojske se navodi da je greškom procjenjeno da je avion “neprijateljska meta” pošto se letjelica okrenula ka “osjetljivom vojnom centru” Revolucionarne garde.

Zapovjednik Iranske revolucionarne garde general Amir Ali Hajizadeh je potom objavio da njegova jedinica prihvata “potpunu odgovornost” za slučajno obaranje ukrajinskog putničkog aviona koji je zamjenila za neprijateljsku krstareću raketu.

U obraćanju na državnoj televiziji, Hajizadeh, šef vazduhoplovne divizije rekao je i da je avion oboren raketom kratkog dometa.

General je dodao da je, kada je saznao za obaranje aviona, u kojem je poginulo svih 176 putnika, “poželio da je mrtav”.

Iranske oružane snage navele su da su zamjenile avion za neprijateljsku metu u trenutku napada iranskih balističkih raketa na dvije vojne baze u Iraku, u kojima su stacionirane američke trupe.

Bez upozorenja sa aerodroma

Ukrajinski International Times saopštio je danas da avion koji se srušio u Iranu nije dobio upozorenje sa aerodroma u Teheranu o mogućoj prijetnji prije poletanja.

Na brifingu na kojoj su učestovali predsjednik i potpredsjednik avio-kompanije, odbačeni su navodi da je putnički avion skrenuo sa uobičajene trase.

Oni su rekli da bi zbog ovog incidenta iranske vlasti trebalo da zatvore aerodrom, prenosi Reuters.

Najviši zvaničnici aviokompanije takođe su pozvali Iran da preuzme potpunu odgovornost za rušenje aviona u kojem je poginulo 176 putnika i članova posade.

Izvor: Agencije


Reklama