Šarec: Slovenija ostaje u svim međunarodnim misijama

'Novi kontingent slovenskih vojnika mogao bi biti upućen u Irak 1. februara', rekao je ministar odbrane Karl Erjavec (EPA)

Slovenija i dalje ostaje u svim međunarodnim vojnim misijama, izjavio je u petak slovenski premijer Marjan Šarec nakon što su se u četvrtak u domovinu vratili slovenski vojnici iz Iraka, što je zbog nekih “šumova u komunikaciji” izazvalo mnogo kontroverzi i kritika.

Šest slovenskih vojnika, koji su s ostalim članicama koalicije bili smješteni u bazi u Erbilu, na sjeveru Iraka, u četvrtak navečer vladinim avionom iz Istanbula, gdje ih je iz Erbila prevezao saveznički avion, prebačeno je u Ljubljanu, objavili su mediji, prenosi Hina.

Slovenija se za evakuaciju odlučila nakon iranskog raketnog napada na bazu u Erbilu u noći na srijedu.

Prvobitno je bilo predviđeno da se akcija izvede zajedno s evakuacijom njihovih njemačkih kolega, od čega se odustalo nakon što je Njemačka zbog smirivanja stanja u Iraku od toga odustala, rekao je Šarec.

“Nije riječ o povlačenju, Slovenija će i dalje ostati prisutna u svim misijama koje povećavaju ugled vojske i Slovenije u svijetu. Moramo se ponašati kao vjerodostojan partner kako bi naši partneri mogli računati na nas”, rekao je Šarec.

Kritike opozicije zbog povlačenja

Ministar odbrane Karl Erjavec rekao je u četvrtak da bi novi kontingent slovenskih vojnika mogao biti upućen u Irak 1. februara, možda i prije, ako se prilike u toj državi smire, kako bi mogli sudjelovati u obučavanju kurdskih snaga na sjeveru Iraka, što im je u posljednje vrijeme bilo onemogućeno.

Slovenska opozicija kritična je prema odluci Ministarstva odbrane i predsjednika Boruta Pahora da se slovenski vojnici iz Erbila privremeno povuku, na što se nisu odlučile ostale saveznice koje imaju vojnike na sjeveru Iraka, te zbog “šumova u javnoj komunikaciji”, u kojoj su visoki zvaničnici u različitim prilikama nazivali to evakuacijom, povlačenjem ili relokacijom, a kritike su posebno bile upućene Erjavcu.

Šarec je kazao da je kritičan prema prevelikom uključivanju javnosti i komunikacije visokih zvaničnika u tom slučaju te da je bilo bolje da se o pitanju raspravljalo iza zatvorenih vrata, a onda javnosti u Sloveniji objavila konačna odluka.

Indirektno je privremeno povlačenje iz Erbila i stanje u slovenskoj vojsci komentirao vođa opozicije i bivši premijer Janez Janša, koji je na svom profilu na Twitteru ocijenio da obučenost slovenskih vojnika i stanje u vojsci nisu na zadovoljavajućem nivou.

Također je objavio rezultate ankete po kojoj se dvije trećine Slovenaca zauzima za ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka za mlade u trajanju najmanje šest mjeseci, što i on podržava.

Izvor: Agencije


Reklama