Mediji: Iran protiv Amerike igra na duge staze

Iranski sukob s Amerikom još nije završen, tvrdi 'Times', ali će ga Teheran provesti bez direktnog sučeljavanja (EPA)

Dva istaknuta zapadna medija složila su se da Iran neće odustati od sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama i da će igrati na duge staze kako bi ih protjerao s Bliskog istoka.

Ako je iranski režim imao jedan konstantan cilj od 1979, onda je to opstanak, navodi se na portalu američke geopolitičke obavještajne agencije Stratfor.

Taj režim uglavnom je bio prisutan u situaciji upravljanja krizama, bilo da se bori protiv Iraka u Iransko-iračkom ratu, ili u nadilaženju posljednjih američkih sankcija.

Danas postoje dva međusobno povezana pitanja koja Iran smatra nužnima za svoj dugoročni opstanak: njegov ekonomski boljitak i regionalna strategija u Iraku i na Levantu, navodi se na tom portalu.

Opsežna dugoročna igra

Dodaje se da Iran nije imao drugog izbora osim da otvoreno odgovori na odluku SAD-a da ubije generala Qassema Soleimanija, zapovjednika brigade Quds, elitne jedinice iranske Revolucionarne garde, ali smatra vjerovatnim da će se sada vratiti strategiji “proračunatog hoda po ivici” umjesto direktnih napada na američke snage.

Odgovor Irana bio je ograničen jer nije želio da se osvetom poremeti njegova sveobuhvatna dugoročna igra na Bliskom istoku, dodaje portal.

Iran je između dvije situacije u kojima je teško postići ravnotežu: potrebe da se nastavi njegova regionalna strategija “neprijateljstva” u suprotstavljanju Sjedinjenim Američkim Državama te potrebe da se konačno ublaže sankcije Washingtona, nastavlja Stratfor.

Pojašnjava da će Teheran nastojati potkopati američke odnose s Irakom, kao prva faza povlačenja američkih snaga iz regije u konačnici. Zato će pokušati zadržati sukob na trenutnim poprištima, poput Iraka.

Kontinuirani pritisak na SAD

Budući da su iračke proiranske milicije obećale da će i same odgovoriti na ubistvo Soleimanija i da se irački političari koje podržava Iran snažno zalažu za protjerivanje američkih snaga iz zemlje, to će se najvjerovatnije prevesti u više nasilja i eskalacije u Iraku, a možda i negdje drugdje u blizini.

Portal nije isključio mogućnost da će dva iranska prioriteta – potreba da se ukinu američke ekonomske sankcije i zadržavanje utjecaja u regiji – dovesti Teheran u ćorsokak.

Smatra vjerovatnim da će Iran trenutno odabrati da ublaži svoju tešku ekonomsku situaciju prihvatanjem zahtjeva SAD-a i povlačenjem sa šireg područja Bliskog istoka.

I pored toga, portal ponovo naglašava da ograničeni iranski odgovor na atentat na Soleimanija upućuje na to da je Iran odlučan nastaviti strategiju vršenja kontinuiranog pritiska na Washington širom Bliskog istoka kako bi naveo Ameriku da ublaži sankcije nametnute iranskoj ekonomiji.

Pojašnjava da će se taj očekivani iranski pritisak na Ameriku vršiti preko saveznika Teherana i njegovih regionalnih opunomoćenika.

Iran se tako može držati razumnog poricanja bilo kakvih napada koji štete američkim interesima, kao dio iranskih pokušaja narušavanja američkih odnosa sa zemljama poput Iraka.

Teatralni pokušaj podmirenja računa

Stratfor navodi da je gotovo sigurno da Iran ne želi isprovocirati rat s Amerikom u ovom trenutku ili u doglednoj budućnosti.

No, ako Washington ne ublaži ekonomske sankcije nametnute Iranu, Teheran i njegovi saveznici nanijet će velike troškove Americi i njenim saveznicima te njihovim zajedničkim interesima na Bliskom istoku.

U istom kontekstu britanski list Times piše da iranski raketni odgovor na ubistvo Soleimanija ukazuje na to da će se Iran boriti na drugim frontovima, opisujući taj odgovor kao teatralni pokušaj podmirenja računa s Amerikom.

Iranski sukob s Amerikom još nije završen, dodaje list, ali će ga Iran provesti bez izravnog sučeljavanja, ističući da je vrhovni vođa, ajatolah Ali Khamenei, na to mislio kad je rekao: “Bitno je, osim osvete, da se okonča korumpirano prisustvo SAD-a u regiji.”

Times dalje kaže da Iran neće biti zadovoljan sve dok Sjedinjene Američke Države i sve zapadne države ne povuku svoje snage s Bliskog Istoka.

Da bi ostvario taj cilj, Iran namjerava rasporediti “marionetske armije”, koje je Soleimani regrutirao i obučavao širom regije, a glavno bojno polje bit će Irak.

Pod krinkom osvete za Soleimanijevu smrt Iran namjerava povećati političke troškove ostanka u svom susjedstvu.

Izvor: Stratfor i Times


Reklama