Indija: Svakih 15 minuta prijavi se silovanje

Aktivistice ženskih organizacija tokom protesta protiv slučajeva silovanja krajem prošle godine u gradu Kolkata (EPA)

Svakih 15 minuta je u Indiji prijavljeno silovanje u 2018. godini, navodi se u vladinom izvještaju.

Ta statistika pokazuje reputaciju ove zemlje kao najgoreg mjesta za žene na svijetu, objavio je Reuters.

Kako navodi britanska agencija, grupno silovanje i ubistvo žene u autobusu u New Delhiju 2012. godine izazvalo je proteste desetaka hiljade ljudi diljem Indije, zbog čega je došlo do pokretanje pravosudnih reformi koje su ubrzale procese suđenja optuženim silovateljima i pooštrili kazne protiv njih.

Međutim, piše dalje u tekstu, nasilje se nastavilo nesmetano, prenosi Fena.

Prema izvještaju Ministarstva unutrašnjih poslova Indije, žene su u 2018. godini prijavile gotovo 34.000 silovanja, što je slična statistika u odnosu na godinu ranije.

Protiv nešto više od 85 posto slučajeva su podignute optužnice, a samo 27 posto optuženih je osuđeno.

‘Indira Gandi ne može promijeniti stvari’

Grupe za ženska prava kažu da se zločini nad ženama često uzimaju manje ozbiljno i da ih istražuje policija koja nema senzibilitet potreban za ovakve slučajeve.

“Ovu zemlju i dalje vode muškarci, jedna premijerka [Indira Gandi] ne može promijeniti stvari. Većina sudija su muškarci. Postoji veoma mali broj forenzičkih laboratorija u zemlji, a sudovi za brze postupke nemaju dovoljno sudija”, kazala je Lalitha Kumaramangalam, bivša čelnica Nacionalne komisije za žene.

Silovanje tinejdžerke 2017. godine od bivšeg državnog zakonodavca vladajuće stranke BJP Kuldeep Singh Sengar privuklo je veliku medijsku pažnju kada se žrtva naredne godine pokušala ubiti, optuživši policiju za nedjelovanje.

Pet mjeseci prije nego što je Sengar osuđen prošlog decembra, porodici žrtve je moralo biti osigurana tjelesna straža, nakon što je na automobil u kojem se nalazila žrtva sa svojom porodicom naletio kamion, pri čemu je ona povrijeđena, a dvoje članova njene porodice je poginulo.

Silovanje završi ubistvom

Studija iz 2015. godine koju je proveo Centar za istraživanje zakona i politika u Bengaluruu utvrdila je da su sudovi za brze postupke zaista brži, ali nisu rješavali veliku količinu slučajeva.

Istraživanje koje su 2016. godine proveli Partners for Law in Development u Nju Delhiju otkrilo je da i dalje treba u prosjeku 8,5 mjeseci da se riješi slučaj silovanja, što je više od četiri puta od preporučenog razdoblja.

Agencija, također, upozorava da vladina statistika potcjenjuje broj silovanja, navodeći da se prijavljivanje silovanja u nekim dijelovima Indije smatra tabuom, premda se vrlo često zna desiti da silovanje završi i ubistvom.

Izvor: Agencije