Smanjen izvoz ruskog plina u Tursku za više od četvrtine

Ruski izvoz plina u Tursku i osam drugih zemalja jugoistočne Evrope smanjen je više od četvrtine u prvoj polovini 2019. jer su jeftiniji tečni prirodni plin (TPG) i nove azerbejdžanske zalihe umanjili zavisnost te regije od Rusije, navodi britanska agencija Reuters.
Izvoz ruskog plina u Tursku, najveće tržište u toj regiji, opao je za 36% u odnosu na prvu polovinu 2018, dok je izvoz u Grčku i Bugarsku opao za 12,7%, odnosno 17,4%, pokazali su podaci ruskog Gazproma.
Izvoz Gazproma u devet država te regije smanjen je za 27% na 14,2 milijarde m3 u odnosu na 19,5 milijardi m3 godinu ranije, pokazali su podaci koje je objavio ruski energetski gigant.
Niske cijene TPG-a, prouzrokovane sporijom potražnjom u Aziji i sve većom proizvodnjom u SAD-u, kao i povećanje azerbejdžanske proizvodnje plina i kapaciteta tamošnjeg plinovoda, pomogli su nekim zemljama te regije da diversificiraju dobavljače, navodi britanska agencija.
Nema prijetnje za pozicije u Evropi
Cijena TPG-a na holandskom spot-tržištu, glavnom pokazatelju za tržište prirodnog plina u zapadnoj Evropi, u prosjeku je iznosila 3,6 dolara za milion britanskih toplotnih jedinica (mmBtu) ovog ljeta, što je otprilike upola manje u odnosu na Gazpromovu cijenu plina isporučenog Turskoj, tvrdi jedan neimenovani izvor s turskog plinskog tržišta.
Iz Gazproma, međutim, poručuju da najnoviji pad izvoza plina u Tursku i druge zemlje u toj regiji neće utjecati na dugoročne planove te kompanije vezano za izgradnju plinovoda “Turski tok”.
“Nije poželjno donositi zaključke o potražnji za plinom na osnovu jednokratne tržišne situacije”, saopćili su iz Gazproma za Reuters i izrazili uvjerenje da će ta kompanija ostati glavni dobavljač Evrope.
“Ne vidimo nikakvu prijetnju po našu poziciju u Evropi jer će potražnja za plinom u regiji i dalje ostati visoka”, poručuju iz Gazproma.
Izvor: Agencije