Osuđeni krijumčari koji su držali u ropstvu stotine Poljaka

Žrtve su držali u skučenim prostorima i bijednim uvjetima, a plaćali ih 10 funti sedmično (EPA)

Britanski sud osudio je na zatvorske kazne osam predvodnika lanca trgovine ljudima koji su držali u ropstvu stotine poljskih žrtava u najvećem savremenom slučaju ropstva, objavile su vlasti.

Lanac trgovine ljudima primamio je žrtve u Veliku Britaniju s lažnim obećanjem da će imati dobro plaćene poslove i besplatan smještaj, ali su ih kasnije natjerali na dugotrajni rad s malom platom.

One koji su pokušali pobjeći vrijeđali su i prijetili im, navode vlasti.

Sud u Birminghamu osudio je u petak trojicu krijumčara zbog prisiljavanja na rad, pranja novca i umiješanosti u trgovinu ljudima, rekli su iz glavnog tužiteljstva.

Plaćali ih 10 funti sedmično

Sud je preostalu petericu osudio ranije ove godine zbog sličnih optužbi.

Njihove kazne se kreću od tri do 11 godina zatvora.

“Ovo je najveći progon zbog savremenog ropstva u Velikoj Britaniji, a možda i u Evropi”, rekao je Mark Paul iz glavnog tužiteljstva West Midlandsa.

“Opseg operacije bio je zaista zapanjujući, a sa zaradom miliona funti bio je rezultat bezosjećajnog i sistemskog izrabljivanja ranjivih pripadnika poljske zajednice”, dodaje.

Mnogi su uhvaćeni u mrežu trgovaca ljudima jer su očajnički trebali posao, bili su beskućnici ili ovisnici.

Žrtve su držali u skučenim prostorima i bijednim uvjetima, a plaćali ih 10 funti sedmično.

Lokalna policija počela je istragu kada je neprofitna organizacija protiv trgovine ljudima i ropstva Hope for Justice primijetila porast broja Poljaka u njihovoj narodnoj kuhinji i upozorila vlasti.

‘Dom 136.000 savremenih robova’

Glavno tužiteljstv navodi da je 88 žrtava došlo u policiju, ali se pretpostavlja da je bilo najmanje 300 drugih osoba u ropstvu, kojima se prijetilo nasiljem u slučaju pokušaja bijega.

Robovlasnici su živjeli raskošno i zaradili više od dva miliona funti, tako što su zadržavali platu robova i tjerali ih da traže državnu pomoć.

“Banda nije samo krala novac žrtvama, već je uzela njihovu slobodu, koristeći se prijetnjama, nasiljem i kontrolom njihovih života”, dodao je Paul.

Velika Britanija je dom najmanje 136.000 savremenih robova, prema globalnom indeksu ropstva, koji objavljuje Walk Free Foundation.

Mnogi od njih rade u salonima ljepote, autopraonicama ili na farmama.

Izvor: Agencije