SAD odobrio podjelu nuklearne energije nakon ubistva Khashoggija

Khashoggi je ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. oktobra 2018. godine (AP)

Administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa izdala je dva odobrenja američkim kompanijama za podjelu osjetljivih informacija o nuklearnoj energiji sa Saudijskom Arabijom ubrzo nakon što je ubijen novinar Jamal Khashoggi u oktobru, kazao je u utorak američki senator koji je vidio odobrenja.

Vrijeme izdavanja odobrenja će vjerovatno povećati pritisak na administraciju Trumpa iz redova političara koji su sve više protiv podrške SAD-a Saudijskoj Arabiji od ubistva Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. oktobra 2018. godine.

Sedam odobrenja

Obavještajne američke agencije su zaključile kako je saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman naredio ubistvo, što Kraljevstvo negira.

Senator Tim Kaine, demokrata iz Virginije gdje je Khashoggi živio, kazao je kako je vrijeme davanja odobrenja „šokantno“.

Ministarstvo energetike SAD-a odobrilo je prvo „Dio 810“ odobrenje 18. oktobra, 16 dana nakon ubistva Khashoggija koji je živio u ovoj državi. Drugo je izdato 18. februara.

Odobrenja su među sedam izdatih američkim kompanijama od strane Trumpove administracije od 2017. godine. Washington i Rijad pregovaraju o potencijalno širem sporazumu kako bi se pomoglo da Saudijska Arabija razvije svoja prva dva nuklearna reaktora za energiju.

Odobrenja „Dio 810“ omogućavaju kompanijama da vrše preliminarne radove na nuklearnoj energiji uoči bilo kojeg dogovora, ali ne i prebacivanje opreme koja bi bila dio elektrane, objašnjava izvor upoznat sa situacijom i sporazumima agenciji Reuters.

Eskalacija tenzija

Kaine, koji je pozivao vlasti da objave odobrenja, naveo je kako su ona „jedan od mnogo koraka koje administracija pravi, a koji dodatno potpaljuju opasnu eskalaciju tenzija u regiji“.

O navedenim odobrenjima je prvo govora bilo u martu, ali nije bilo poznato da li su bila izdata nakon ubistva novinara.

Ministarstvo energije je kao povjerljive čuvalo informacije o kompanijama koje učestvuju u podjeli informacije o nuklearnoj energiji sa Saudijskom Arabijom, navodeći kako mora čuvati poslovne interese. U prošlosti, odobrenja 810 su bila dostupna javnosti na pregled u sjedištu Ministarstva.

Govoreći za Al Jazeeru, Kaine je optužio Ministarstvo energije za sporost u objavi datuma odobrenja.

„Nisu nam željeli dati datume i to su povlačili dva i po mjeseca jer su znali kako ćemo biti šokirani kada to doznamo. Nešto se zbiva kada Saudijska Arabija dobija slobodan prolaz koji nijedna država svijeta ne dobija od ove administracije. Ne znam zašto je tako, ali to trebamo istažiti“, istakao je on i ukazao na rat u Jemenu i nevoljnost Trumpove administracije da izrekne kazne za ubistvo Khashoggija.

Ministarstvo energije nije bilo dostupno za komentar.

Mnogi američki političari strahuju da bi podjela nuklearne tehnologije sa Saudijskom Arabijom mogla dovesti do utrke u sakupljanju nuklearnog oružja na Bliskom istoku.

Nuklearni reaktori

Prošle godine je prijestolonasljednik Mohammed bin Salman kazao kako njegova država ne želi doći do nuklearne bombe, ali ako to Iran uradi onda „ćemo ga mi pratiti čim prije“.

Rijad planira izdati tender od više milijardi dolara 2020. godine kako bi izgradio svoja prva dva nuklearna reaktora, objavili su izvori u aprilu. Iako je očekivan prošle godine, taj tender je odgađan nekoliko puta.

Za taj posao se takmiče SAD, Južna Koreja, Rusija, Kina i Francuska.

Zakonodavci u SAD-u također optužuju predsjedničku administraciju da pokušava zaobići Kongres kada je riječ o podjeli nuklearne energije sa Rijadom.

Trump je prošlog mjeseca odbacio kritike Kongresa i finalizirao prodaju oružja vrijednog osam milijardi dolara Saudijskoj Arabiji, UAE-u i Jordanu.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama