Čelnici EU-a u Sibinju o zajedničkoj budućnosti

Šefovi država i vlada zemalja članica Evropske unije, isključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, okupit će se danas na neformalnom samitu u rumunskom gradu Sibinju ne samo da obilježe Dan Evrope, 9. maj, nego i da razmotre novu stratešku agendu EU-a za sljedećih pet godina.
Skup se održava uoči izbora za Evropski parlament (23–26. maj) i promjene političkog vodstva u institucijama EU-a koja će uslijediti, prenosi Beta.
“Usvojit ćemo deklaraciju iz Sibinja i poslati poruku jedinstva i povjerenja u naš zajednički rad”, napisao je u pozivnom pismu za skup predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk.
Domaćin samita biće Klaus Iohannis, predsjednik Rumunije, koja trenutno predsjedava Evropskom unijom, a predsjedavajući skupa bit će Tusk. Evropsku komisiju predstavljat će njen predsjednik Jean-Claude Juncker, a Evropski parlament njegov predsjednik Antonio Tajani.
Učesnici skupa razmatrat će novu stratešku agendu EU-a za period 2019–2024. i razmijeniti poglede o izazovima i prioritetima Unije.
Razgovarat će se o agendi koju je pripremio Tusk, a razgovori će biti podijeljeni na dio o vanjskoj i o unutrašnjoj politici.
Strateška agenda bit će korištena za planiranje rada Evropskog vijeća i bit će osnova za programe rada drugih institucija EU-a, objavilo je Evropsko vijeće.
Niz preporuka
U međuvremenu je Evropska komisija već objavila niz preporuka kako Evropa može oblikovati svoju budućnost u sve multipolarnijem i neizvjesnijem svijetu.
Komisija je preporučila da se strateška agenda za period 2019–2024. fokusira na pet ključnih dimenzija: Evropu koja štiti mir, konkurentnu Evropu, koja ulaže u tehnologije budućnosti, poštenu Evropu, koja podržava osnovne principe jednakosti, vladavine prava i socijalne pravde, održivu Evropu, koja predvodi po održivom razvoju i borbi protiv klimatskih promjena, i utjecajnu Evropu, koja brani sistem zasnovan na pravilima.
Juncker je pred skup podsjetio da je u trenutku kad je preuzeo dužnost predsjednika Komisije rekao kako je to posljednja šansa da se Evropljanima pokaže da Unija radi za njih, dodajući da se posljednjih pet godina bavio ispunjavanjem obećanja datog građanima.
Kako je ocijenio, u nekim područjima ostvareni su rezultati bolji od očekivanih, dok je u nekima Evropska unija podbacila.
“Sada moramo gledati naprijed, učiti iz našeg iskustva i nadograđivati uspjehe. Moramo biti ambiciozniji i fokusiraniji nego ikad”, istakao je Juncker, saopćila je Evropska komisija.
Junckerova Komisija imala je deset prioriteta usmjerenih na pitanja koja se najviše tiču Evropljana, poput zapošljavanja, socijalne pravde, upravljanja migracijama, jačanja transparentnosti i demokratskog legitimiteta.
Izvor: Agencije