Guterres zabrinut zbog curenja radioaktivnog materijala na Pacifiku

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres izrazio je zabrinutost da iz betonske kupole izgrađene prošlog stoljeća, u kojoj se nalazi otpad od testiranja atomskih bombi, curi radioaktivni materijal u Pacifik.
Govoreći studentima u Fijiu, Guterres je opisao strukturu na Maršalovim otocima kao “jednu vrstu kovčega” te dodao je to naslijeđe iz Hladnog rata kada su se vršili nuklearni testovi na Pacifiku.
“Pacifik je žrtvovan u prošlosti kao što svi znamo”, rekao je Guterres, misleći na nuklearne eksplozije koje su izveli SAD i Francuska u toj regiji.
Brojni otočani su prisilno evakuirani sa svojih zemljišta, dok je hiljade njih bilo izloženo radijaciji.
Pukotine u betonu
Na Maršalovim otocima izvedeno je 67 američki testova nuklearnog oružja od 1946. do 1958. godine, uključujući hidrogensku bombu “Bravo” iz 1954, najmoćniju detonaciju koju je izveo SAD, približno 1.000 puta veću od atomske bombe bačene na Hirošimu.
Guterres, koji je na turneji u Južnom Pacifiku kako bi podigao svijest o klimatskim promjenama, rekao je da otočani još trebaju pomoć kako bi se suočili sa posljedicama nuklearnih testova.
“Posljedice su bile poprilično dramatične, u smislu zdravlja, trovanja vode u nekim područjima. Upravo sam bio sa predsjednicom Maršalovih otoka koja je jako zabrinuta jer postoji rizik curenja radioaktivnih materijala koji su zatvoreni u jednu vrstu kovčega na tom području.”
“Kovčeg” je betonska kupola izgrađena tokom 70-ih godina na otoku Runit, kao mjesto gdje se odlagao nuklearni otpad nakon testiranja.
Kupola je debela 45 centimetara, ali je zamišljena samo kao privremeno rješenje, jer su pukotine već izbile u betonu, a postoji strah da će doći do veće štete ako bude pogođena tropskim ciklonom.
Izvor: Agencije