Čuvari zaljevske nafte, protivnici SAD-a, demonstriraju snagu

U petak su Iran, Rusija i Kina započele pomorske vježbe u vodama Indijskog okeana, području sa važnim naftnim plovnim prolazima, u cilju “jačanja sigurnost međunarodne pomorske trgovine, borbe protiv piratstva i razmjene informacija i iskustava u oblasti pomorskog spašavanja”.
Iako se ove vojne vježbe provode pod sloganom zaštite “morske plovidbe”, u isto vrijeme nose političku i vojnu simboliku jer se održavaju u regiji u kojoj Washington već decenijama ima snažan utjecaj pod izgovorom da osigurava dotok nafte na svjetska tržišta.
U proteklim mjesecima vode uz obale Irana našle su se u središtu međunarodnih napetosti, budući da Sjedinjene Američke Države vrše pritisak da se zaustavi prodaja iranske nafte.
Admiral Ghulam Reza Tahani, pomoćnik komandanta iranske mornarice, proglasio je u petak ujutro početak velike četvorodnevne vojne vježbe između Irana, Rusije i Kine.
Ove zemlje imaju ekonomske veze i strateške interese na Bliskom istoku, a između njih i SAD postoji političko i trgovinsko rivalstvo.
Admiral Tahani je izjavio kako je ovo prvi put da Iran “od pobjede Islamske revolucije izvodi zajedničke vježbe s dvije velike pomorske sile u svijetu (Rusijom i Kinom) i na ovom nivou. Bez sumnje, zemlje koje su bliske ekonomski, politički, socijalno i sigurnosno rade zajedno na obezbjeđivanju zajedničke sigurnost”.
Objasnio je da se provode različite taktičke vježbe, uključujući “spašavanje brodova zahvaćenih požarom, oslobađanje napadnutih plovila, vježbe pucanja, kao i sve druge taktičke i operativne vježbe koje su planirane”.
Tri moreuza
O značaju ovih vojnih vježbi, Tahani je rekao kako je Indijski okean treći najveći okean na svijetu na koji izlaze veoma važne zemlje i da uključuje tri bitna plovna puta: Bab al-Mandab, Malajski prolaz i Hormuz.
Dodao je da je poruka ove vježbe mir, prijateljstvo i trajna sigurnost kroz saradnju i zajedništvo, a jedan od njenih rezultata bit će pokazati da se “Iranu ne može nametnuti izolacija”.
Vježbe pokrivaju područje od 17 hiljada kilometara, a predviđeno je da traju četiri dana.
Značaj ove pomorske vježbe počiva u tome da ih je Teheran predložio po prvi put nakon napada na postrojenja saudijske kompanije Aramco i pojačavanja američkog pritiska na Iran, izjavio je Abbas Aslani, istraživač iz Bliskoistočnoga centra za strateške studije.
Poruka Americi
Aslani je dodao za Al Jazeeru da vježbe nose poruku američkoj strani da je nemoguće izolirati Iran. Objasnio je da Rusi učestvuju u vježbi u skladu sa “zajedničkom vizijom sigurnosti” koju je Moskva prethodno predstavila Ujedinjenim nacijama.
Također, Peking, kao najveći uvoznik nafte, pronalazi svoj interes u uspostavljanju sigurnosti u Hormuškom moreuzu, kroz koji prolazi gotovo petina svjetske nafte.
Vojne vježbe dolaze u vrijeme sve veće američko-iranske napetosti, kao posljedica izlaska Washingtona iz nuklearnoga sporazuma i ponovnog uvođenja sankcija Teheranu, te napada na naftne tankere u vodama Zaljeva.
Jačanjem saradnje s velikim silama poput Kine i Rusije, Teheran će osujetiti američke napore za izolaciju Irana i smanjit će mogućnost za preduzimanje vojnog koraka protiv Irana, smatra Aslani.
Sa svoje strane, Hossein Dalirian, vojni analitičar, vjeruje da vojne vježbe imaju veze s usmjerenjem zemalja učesnica prema američkom prisustvu na Bliskom istoku tokom posljednjih godina kada je u pitanju sigurnost Hormuškog moreuza i Omanskog zaljeva.
Dalirian je za Al Jazeeru izjavio kako smatra da vojne vježbe dolaze u kontekstu demonstriranja snage Islamske Republike Iran vezano za američke i britanske intervencije u zaljevskim vodama, što je pokazatelj da Peking i Moskva stoje na strani Teherana kada je riječ o zajedničkim programima.
Jezgro strateškog saveza
“Vojne vježbe koje su započele u petak predstavljaju početak sveobuhvatne vojne saradnje zemalja učesnica nakon ukidanja UN-ovog embarga na oružje nametnutog Iranu”, dodaje Dalirian.
UN-ov embargo na oružje trebao bi isteći u oktobru 2020. godine, prema odredbama nuklearnog sporazuma potpisanog između Teherana i šest velikih sila 2015. godine.
Ovaj vojni analitičar očekuje da će se vojna saradnja Teherana, Moskve i Pekinga uskoro pretvoriti u strateški savez, te da će ”tri će zemlje nastaviti – u skladu sa svojim ciljevima i zajedničkim interesima – vojne vježbe periodično u narednom periodu.”
Smatra da će ova trilateralna vojna saradnja Teherana, Moskve i Pekinga potaknuti pojedine aktere da odustanu od učešća u pomorskoj koaliciji koju predvodi SAD, “kako bi se izbjegle bilo kakve eventualne konfrontacije s tri države”.
Odbor za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku iranskog parlamenta smatra da vojne vježbe tri države ukazuju na neuspjeh američke vojne diplomatije u izolaciji Irana od svijeta.
Član odbora Alaeddin Boroujerdi kazao je da pomorske vojne vježbe šalju važnu poruku da je prošlo vrijeme američke arogancije u regiji.
Izvor: Al Jazeera i agencije