Erdogan nenajavljeno u Tunisu razgovara o Libiji

Erdogan je rekao da je sa Saiedom razgovarao o mogućim koracima i saradnji na uspostavljanju prekida vatre u Libiji (Anadolija)

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan doputovao je danas u iznenadnu posjetu Tunisu, gdje je s tuniskim kolegom Kaisom Saiedom razgovarao o mogućnosti prekida vatre u Libiji, javlja Tanjug.

Erdogan je rekao da je sa Saiedom razgovarao o mogućim koracima i saradnji na uspostavljanju prekida vatre u Libiji, prenio je Reuters.

Također je rekao da vjeruje da Tunis može konstruktivno doprinijeti uspostavljanju stabilnosti u Libiji.

Tanjug navodi da je Erdogan rekao da prekid vatre u Libiji mora biti uspostavljen što je prije moguće.

Spor Ankare i Grčke

Britanska agencija napominje da je Erdogan doputovao u Tunis u trenutku dok Turska nastoji postići dogovor s državama Sredozemlja, gdje je Ankara u sporu s Grčkom o korištenju resursa na dnu mora kod Kipra.

Prošlog mjeseca Turska je potpisala pomorski sporazum s međunarodno priznatom vladom u Libiji, što je razljutilo Grčku, koja smatra da dogovor krši međunarodno pravo.

Ankara, s druge strane, tvrdi da sporazumom želi zaštititi svoja prava u regiji.

U saopćenju iz Erdoganovog kabineta navodi se da je on doputovao u Tunis u pratnji ministara vanjskih poslova i odbrane, kao i šefa obavještajne službe.

Izvor: Agencije


Reklama