Diplomatska utrka uoči isteka roka za Sjevernu Koreju

Stephen Biegun, Moon Jae-in
Ranije ovog tjedna Stephen Biegun se zaustavljao u Seulu i Tokiju radi pregovora s kolegama (EPA)

Diplomatsku utrku u posljednji trenutak prije isteka roka za pregovore, Pjongjang je dočekao šutnjom, a kriza koja se nazire bit će među glavnim temama summita u Kini sljedeći tjedan, prenosi agencija Hina.

Posebni američki izaslanik za Sjevernu Koreju Stephen Biegun trebao bi otputovati iz Pekinga u petak nakon susreta s kineskim dužnosnicima.

Ranije ovog tjedna Biegun se također zaustavljao u Seulu i Tokiju radi pregovora s kolegama.

Nije poznato je li Biegun imao ikakve neslužbene susrete sa sjevernokorejskim dužnosnicima, no na njegove ponude i pozive Pjongjang nije javno odgovarao, navodi agencija.

‘Tišina me čini zabrinutom’

Biegunov put u Kinu odvija se u vrijeme kad su se Kina i Rusija dogovorile predložiti rezoluciju kojom bi se ublažile neke sankcije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda nametnute Sjevernoj Koreji, kao način da se pokrenu pregovori.

Sljedeći tjedan kineski, južnokorejski i japanski čelnici trebaju se naći u Kini, a vjerojatno će glavna tema susreta biti Sjeverna Koreja.

“Na neki je način jezivo da nije bilo izjava visokih dužnosnika [sjevernokorejskoga] ministarstva vanjskih poslova ovaj tjedan…” napisala je na Twitteru Jenny Town, izvršna urednica internetske stranice 38 North, koja se bavi praćenjem Sjeverne Koreje te dodala: “Tišina, čak i nakon Biegunova govora u Seulu, čini me zabrinutom”.

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un dao je rok SAD-u do kraja godine da predloži nove ustupke u pregovorima o sjevernokorejskome nuklearnom arsenalu i smanjenju napetosti između dugogodišnjih protivnika.

‘Božićni poklon’

Sjeverna Koreja rekla je da je na SAD-u da odluči kakav će ‘božićni poklon’ primiti ove godine, ne ulazeći u detalje o tome koja bi mogla biti Kimova odluka.

Četiri vodeća demokrata u američkome Senatu u srijedu su poslala pismo predsjedniku Donaldu Trumpu u kojemu tvrde kako se “čini da su američki napori da se uspostavi mir na poluotoku i denuklearizira Sjeverna Koreja zapeli i na rubu neuspjeha”.

“Ponavljamo svoju nadu u to da ćete provesti ozbiljni diplomatski plan prije no što bude prekasno”, upozorili su u pismu, prenosi Hina.

Izvor: Agencije


Reklama