Juncker za definiranje pristupanja zapadnog Balkana

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pozvao je u srijedu, u govoru o stanju Evropske unije, europske kolege da definiraju pristup kada je riječ o ulasku zapadnog Balkana u EU.
”Potrebna nam je definicija pristupanja zapadnog Balkana. U suprotnom, drugi bi mogli to iskoristiti i oblikovati naše susjedstvo”, poručio je on u svom posljednjem govoru o stanju Unije.
Smatra da je “politika proširenja EU-a uspješna priča, jer je Europa ujedinjena povijesno i geografski”.
No, naglasio je kako je u politici proširenja ostalo još posla za uraditi te podsjetio da EU mora nastaviti da izvozi stabilnost, “onako kako to radi kada je proširenje u pitanju”.
Također je upozorio i izrazio zabrinutost zbog stanja slobode medija, vladavine prava u nekim zemljama i kazao da će se opirati svakom pokušaju udara na vladavinu prava.
‘EU mora uzeti sudbinu u svoje ruke’
Ukazao je kako je europski blok, kao petina svjetske ekonomije. koja predstavlja 20 posto svjetskog BDP-a, postao nezaobilazna sila.
Ujedjno je pozvao na daljnje snaženje i povezivanje Europe, kako bi postala još istaknutiji faktor na globalnoj sceni.
Prema njegovim riječima, EU mora uzeti sudbinu u svoje ruke, jer je “došlo vrijeme europskog suvereniteta”.
“Europa mora moći igrati ulogu na svjetskoj sceni, kao Unija, u oblikovanju globalnih događanja”, rekao je Juncker.
Europsku uniju je nazvao jamcem mira i založio se za domoljublje koje promiče zajedništvo, a osudio nacionalizam, koji se temelji na isključivosti.
“Recimo ne nacionalizmu, ali da oduševljenom patriotizmu, koji ima dva kraka, europski i državni. Europa i njene države moraju voljeti Europu i svoje države kako bi stajali na nogama”, kazao je Juncker.
Poručio je da u Europi ne bi smjelo biti podjela i pozvao na približavanje istoka i zapada Europe.
‘Trebaju nam legalni, kvalificirani migranti’
U cilju snažnije i relevantnije Unije na globalnom planu, založio se za produbljenje ekonomske i monetarne unije, kako bi i euro, koji je, iza američkog dolara, druga valuta na svijetu, dobio na još većoj važnosti.
U svom je govoru kazao da je izazova sve više i da je svijet sve nestabilniji i stoga “ne smije biti predaha u izgradnji jedinstvenije Europe”.
Govoreći o migracijama, ocijenio je da nisu svi u EU preuzeli primjeren odnos solidarnosti i odgovornosti.
“Ad hoc rješenja za svaki brod s migrantima nisu dostatna”, ocijenio je Juncker te pozvao austrijsko predsjedanje Europskim vijećem da poduzme odlučne korake prema pravom rješenju za uravnoteženu reformu sustava azila.
“Moramo imati zajednički sustav azila i odgovor na pitanje vraćanja migranata”, rekao je Juncker i dodao da Europi trebaju “legalni, kvalificirani migranti”.
Ojačati graničnu i obalnu stražu
Izrazio je protivljenje unutarnjim granicama u Uniji, jer bi, kako je rekao, to bio “korak unazad”, ali zagovara učinkovit sustav zaštite granice.
“Moramo završiti uspostavu sigurnosne unije. Europljani s pravom očekuju da budu sigurni i zaštićeni i stoga smo, između ostalog, predložili nova pravila oko uklanjanja terorističkog sadržaja s interneta u roku od sat vremena”, kazao je Juncker.
Također je istaknuo potrebu jačanja Europske granične i obalne straže za bolju zaštitu vanjskih granica povećanjem s 1.500 na 10.000 graničnih stražara do 2020. godine i novim ovlastima.
Što se Brexita tiče, nastavio je Juncker, to je još jedno pitanje gdje EU treba pokazati svoje “liderstvo”.
“Poštujemo britansku odluku o izlasku iz Unije, ali želimo i da britanska vlada shvati da Velika Britanija ne može više biti u istom povlaštenom položaju kao zemlja članica, jer više nije dio našeg jedinstvenog tržišta”, rekao je Juncker.
Izvor: Agencije