Saudijci se pitaju: Gdje su sinovi kraljeva Fahda i Abdullaha?

Saudijski korisnici Twittera podsjećaju na hapšenje prinčeva Abdul Aziza bin Fahda i Turkija bin Abdullaha Al Sauda, sinova bivših kraljeva Fahda i Abdullaha bin Abdulaziza Al Sauda.
Aktivisti na društvenim mrežama također šire vijesti da je počela likvidacija nad imovinom princa Abdul Aziza.
Dijeljenje ovakvih vijesti na društvenim medijima u Saudijskoj Arabiji otvara obiman dosje o hapšenju sinova ove dvojice kraljeva, koje su saudijske vlasti privele za vrijeme vladavine princa Mohameda bin Salmana.
Abdul Aziz, miljenik kralja Fahda
Princ Abdul Aziz je najmlađi sin bivšeg kralja Fahda, a princ Turki je sin bivšeg kralja Abdullaha.
Abdul Aziz je rođen 1973. godine i bio je miljenik svog oca i veoma rano se počeo baviti državničkim poslovima.
Obavljao je posao ministra, bio je član Vijeća ministara, a zatim i šef kabineta Vijeća ministara.
Potom se okrenuo biznisu, između ostalog i partnerstvu s grupacijom MBC, u kojoj ima 33 posto udjela.
Trenutni prijestolonasljednik je uhapsio svog rođaka Abdul Aziza bin Fahda u septembru 2017. godine, a medijski izvori navode kako je razlog hapšenja bio želja da se domogne jednog dijela njegove imovine.
O princu Turkiju nema nikakvih informacija
Izvori, također, navode i druge razloge, između ostalog na suprotstavljanje princa Abdul Aziza prijestolonasljedniku Abu Dabija Sheiku Mohamedu bin Zayedu, na čiji je račun iznio oštre kritike.
Što se tiče princa Turkija bin Abdullaha, njegov period je označio prekid u smjeni vlasti između braće Khaleda i Fahda, a zatim Salmana, nakon kralja Abdullaha.
Turki je rođen 1972. godine i bio je emir Rijada, a tu je funkciju sadašnji kralj Salman obavljao decenijama.
Princ Turki bin Abdullah je priveden u hotel “Ritz-Carlton” u okviru antikorupcijske akcije, u kojoj su uhapšeni prinčevi, bivši ministri i biznismeni.
Od kako je uhapšen, u novembru prošle godine, o princu Turkiju nema nikakvih informacija.
Ravnoteža vlasti: Pleme, doktrina, porodica
Ova hapšenja su u suprotnosti s ustaljenim običajima u Saudijskoj Arabiji, gdje su prilikom najžešćih potresa suzbijane posljedice neslaganja kako bi se zadržala kohezija vladajuće porodice.
Ako je naftno bogatstvo uzdrmalo plemenske stubove u korist centara moći u usponu, onda je sadašnja era zadala udarac trima elementima koji drže ravnotežu vlasti (pleme, doktrina i porodica).
Aktuelna situacija izgledao kao da se Bin Salman u potpunosti okreće protiv načina vladavine državom i njene stabilnosti.
Izvor: Al Jazeera