UN pozvao Jordan da otvori granice za sirijske izbjeglice

Jordan mora otvoriti svoje granice Sirijcima koji bježe pred nasiljem na jugu zemlje, poručili su iz UN-ove agencije za ljudska prava.
“Pozivamo jordansku vladu da otvori granicu te druge zemlje u regiji da uskoče i prime civile u bijegu”, navode u toj agenciji, ističući da su na jordanskoj granici blokirane tisuće izbjeglica bez odgovarajućeg smještaja.
UN je prethodno procijenio da je između 270.000 i 330.000 Sirijaca raseljeno zbog sirijske ofenzive u pokrajini Deraa koja je pokrenuta sredinom lipnja.
Na jordanskoj granici sada ih je oko 60.000.
U Jordanu se već nalazi oko 1,3 milijuna sirijskih izbjeglica.
Moguća humanitarna katastrofa
Godine 2016. Jordan je zatvorio sjevernu granicu, a od početka ofenzive poručuje da je neće otvoriti.
UN je ranije upozorio na humanitarnu katastrofu na jugozapadu zemlje, kao posljedice sukoba, koji su se pojačali u posljednja dva tjedna.
Jordan i Izrael i ranije su upozoravali da više neće otvarati svoje granice za izbjeglice.
Iz Jordana su najavili da će pregovarati s Rusijom zbog situacije na jugu Sirije i procjene humanitarne situacije na tom području, objavilo je jordansko Ministarstvo vanjskih poslova.
Izvor: Agencije