Japanski premijer traži podršku za ustavne promjene

Japan, Mornarica, Snage za samoobranu
Japanski ustav odbacuje uporabu sile za rješavanje sukoba, iako Japan ima dobro opremljenu kopnenu vojsku, mornaricu i zrakoplovstvo (EPA)

Japanski premijer Shinzo Abe zatražio je u utorak podršku javnosti za promjene japanskog ustava, kojim se rat odbacuje kao sredstvo politike, usred sve većih skandala koji snižavaju popularnost njegove Vlade.

Abe je naveo da želi da japanske Snage za samoobranu budu službeno ustavno priznate kao vojska, što je njegov dugogodišnji cilj.

Protivnici tvrde da bi takve promjene mogle proširiti ulogu japanske vojske.

“Vrijeme je da se pozabavimo izmjenama ustava. A vi, narod, trebate imate primarnu ulogu”, naveo je premijer Japana u izjavi koju je pročitao visoki funkcioner njegove Liberalno-demokratske stranke na godišnjem mitingu za promjenu ustava, prenosi Beta. 

Sam premijer Abe se nalazi u posjetu Bliskom istoku.

Ustav ograničava ulogu vojske na samoobranu

Javnost je podijeljena unatoč kampanji u korist ustavnih amandmana koja se vodi posljednjih godina.

Zahtjevi za izmjenama ustava uglavnom ne stižu iz javnosti, već iz Abeove stranke.

Vladajuća koalicija ima dovoljno zastupnika u oba doma parlamenta da predloži izmjene, ali manji partner u Vladi, stranka Komei, nije pretjerano voljan prihvatiti ih.

Japanski poslijeratni ustav odbacuje uporabu sile za rješavanje međunarodnih sukoba i ograničava ulogu vojske na samoobranu, iako Japan ima dobro opremljenu i modernu kopnenu vojsku, mornaricu i zrakoplovstvo, koji blisko surađuju sa SAD-om.

Snage za samoobranu, uspostavljene manje od desetljeća nakon poraza Japana u Drugom svjetskom ratu, nekada su bile kontroverzne, ali su danas najšire prihvaćene kao japanska vojska.

Nakon što raniji prijedlog njegove stranke za još drastičniju izmjenu pacifističkog članka devet ustava nije dobio podršku javnosti, Abe je zauzeo stav da mnogi japanski znanstvenici i dalje smatraju Snage za samoobranu protuustavnim i da je promjena ustava potrebna da bi se one legalizirale.

Ranije u utorak tisuće sudionika šetnje povodom 1. svibnja izrazile su protivljenje predloženim izmjenama ustava i zahtijevale Abeovu ostavku zbog njegove navodne uloge u skandalima.

Ranjivost na prijetnju

Abeova stranka i nacionalisti, koji je podržavaju godinama, zagovaraju ustavne promjene.

Oni tvrde da ustav iz 1947., koji su nametnule američke snage nakon Drugog svjetskog rata, nije prilagođen današnjem vremenu i da njegova pacifistička ograničenja čine Japan ranjivim na sve veću prijetnju iz Sjeverne Koreje.

Amandmani predloženi 2012. su za cilj imali ponovno uspostavljanje predratnih vrijednosti vezanih za cara i stavljanje nacionalnog interesa ispred individualnih prava.

Trenutačni Abeov prijedlog ustavnih izmjena je vladajuća stranka usvojila ranije.

Izvor: Agencije


Reklama