Svjetski čelnici o samitu Koreja: Danas je historijski dan

Američki predsjednik Donald Trump oglasio se povodom današnjeg samita dvije Koreje, ocijenivši da se “nakon furiozne godine raketnih i nuklearnih testiranja sada odvija historijski sastanak Sjeverne i Južne Koreje”.
“Događaju se dobre stvari, ali samo će vrijeme pokazati”, prokomentarisao je na Twitteru Trump.
Sjevernokorejski čelnik Kim jong-un i predsjednik Južne Koreje Moon Jae-in potpisali su ranije danas deklaraciju kojom su dogovorili rad na “potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluotoka”, prenosi Reuters.
I Kina je pozdravila susret, pohvalivši “njihovu odvažnost” i nazivajući “historijskim trenutkom” njihovo rukovanje na liniji razgraničenja koja dijeli poluotok.
“Kina aplauzom pozdravlja historijsku etapu koju su označila dvojica čelnika. Divimo se odvažnosti i političkoj volji koju su pokazali” te se “nadamo da će (događaj) uroditi pozitivnim plodovima”, rekla je Hua Chunying, glasnogovornica kineskog Ministarstva vanjskih poslova.
Japanski premijer Shinzo Abe izrazio je zadovoljstvo samitom korejskih čelnika istaknuvši da se nada da će ga pratiti “konkretna djela”.
“Želim pozdraviti taj pozitivan korak u cjelovitom rješavanju pitanja u vezi sa Sjevernom Korejom”, rekao je Abe novinarima, ocijenivši samit “iskrenim razgovorom o denuklearizaciji Sjeverne Koreje”.
“Iskreno se nadamo da će Sjeverna Koreja početi konkretno djelovati potaknuta ovim susretom i samitom, na kojem će učestvovati Sjedinjene Američke Države i Sjeverna Koreja”, dodao je.
‘Historijski dan’
“Ono što sam danas čuo iz Koreje i ono što sam doživio posljednjih dana na Balkanu trebalo bi biti pozitivan podsjetnik svima: da nemoguće može postati moguće i da to u potpunosti zavisi od dobre volje i hrabrosti pojedinaca”, tvitao je predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk.
“NATO u potpunosti podržava političko rješenje tenzija u regiji. A ja sam lično vidio koliko su duboke te napetosti kad sam nedavno posjetio Južnu Koreju i demilitarizovanu zonu”, rekao je na pres-konferenciji generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson pozdravio je pozitivni razvoj događaja na “historijskom” samitu između čelnika dvije Koreje, te dodao da Pjongjang sada mora provesti ono što je obećao, odnosno konkretne korake prema denuklearizaciji.
“Pozdravljam najavu da će dvije Koreje raditi na kompletnoj, provjerljivoj i nepovratnoj denuklearizaciji Sjeverne Koreje, poboljšanju bilateralnih veza i smanjivanju graničnih tenzija”, rekao je Johnson u saopćenju.
Italijanski premijer Paolo Gentiloni tvitao je: “Budućnost je puna nepoznanica, ali ovo je historijski dan.”
Sjeverna i Južna Koreja također su se dogovorile da južnokorejski predsjednik Moon Jae-in najesen posjeti Pjongjang.
To je dogovoreno nakon historijskog samita čelnika dvije Koreje u pograničnom selu Panmunjom.
Uvertira za sastanak s Trumpom
Svjetski mediji podsjećaju da do historijskog susreta dolazi samo nekoliko dana nakon što je Kim najavio da Sjeverna Koreja obustavlja nuklearne probe i zatvara bazu za testiranje nuklearnih raketa.
Međutim, analitičari su i dalje skeptični u vezi s time je li Kim zaista spreman napustiti teško stečeni nuklearni arsenal, koji je Pjongjang razvijao desetljećima, tvrdeći da je neophodno sredstvo odvraćanja od američke invazije.
Južna Koreja, s druge strane, nada se da će Kim direktno potvrditi da je spreman doprinijeti potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluotoka.
Samit s južnokorejskim predsjednikom trebao bi biti uvertira za sastanak Kima i američkog predsjednika Donalda Trumpa krajem maja ili početkom juna, što će biti prvi susret aktuelnih čelnika dvije zemlje ikad.
Izvor: Agencije