Rusija: Želite li Siriju vratiti u kameno doba

Ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzja istakao je tokom rasprave da su naučna postrojenja u Siriji na koju je izvršen napad služila da poboljšaju ekonomiju zemlje.
“Zar želite da vratite Siriju u kameno doba? Prije sukoba u Siriji, ona je važila za jednu od najrazvijenijh zemalja Bliskog istoka”, naglasio je ruski ambasador.
Osim toga, on je naveo da SAD “čini katastrofalnu situaciju u Siriji još gorom, razarajući sistem međunarodonog prava kao što je to bio slučaj u bivšoj Jugoslaviji, Libiji i Iraku”.
Ruski ambasador optužio je SAD da podriva autoritet Vijeća sigurnosti UN-a, navodeći da se radi o politici neokolonijalizna i optužio je Washington da krši međunarodno pravo.
“To je huliganizam u međunarodnim odnosima”, ocijenio je ruski diplomata i dodao da su “maske još jednom pale”.
On je naveo da SAD, Velika Britanija i Francuska nisu sačekale rezultate istrage međunarodnih stručnjaka o navodnom hemijskom napadu u sirijskom gradu Doumi, već da su sami odlučili ko je kriv.
Prema njegovim riječima, Washington, London i Pariz mogli bi da zaustave sukob u Siriji za 24 sata. Američka ambasadorka u UN Nikky Haley rekla je da je “vrijeme za razgovor sinoć završeno” i zahvalila se Velikoj Britaniji i Francuskoj na učešću u udaru na sirijska hemijska postrojenja.
Simbolično pokazivanje sile
“Ovdje smo jer su tri članice Vijeća sigurnosti djelovale, ne kao čin odmazde, ne kao simbolično pokazivanje sile, djelovali smo kako bismo odvratili režim od korištenja hemijskog oružja i zločina protiv čovječnosti”, kazala je Haley.
Prema njenim riječima, odabrane su mete “u srcu hemijskog programa režima” i sve je urađeno da se minimiziraju ljudske žrtve.
Haley je rekla da je SAD i njihovi saveznici diplomatijom pokušali dovesti do eliminacije sirijskog hemijskog oružja ali da u tome nisu uspjeli zbog ruskog veta.
“Dok je Rusija štitila Assadov režim, režim je znao da može proći nekažnjeno. Ne možemo gledati kako Rusija krši međunarodne standarde”, navela je Haley.
Ona je izjavila da je predsjednik SAD-a Donald Trump rekao da će SAD ponovo djelovati ako u Siriji opet bude upotrebljeno hemijsko oružje.
Tim na terenu
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres rekao je da tvrdnje u hemijskom napadu u Doumi treba da ispita tim stručnjaka Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW), čiji se tim već nalazi na terenu.
Moskva je predložila nacrt rezolucije, u koju je Reuters imao uvid, gdje se osuđuje “agresija SAD-a i njenih saveznika na Siriju i kršenje međunarodnog prava i Povelje UN-a”.
U diplomatskim krugovima vjeruju da je malo vjerovatno da će nacrt rezolucije dobiti minimum od devet glasova, koliko je potrebno da bi se SAD, Francuska i Britanija primorale da ulože veto.
Za usvajanje rezolucije potrebno je najmanje devet glasova i da ni jedna od pet stalnih članica tijela od 15 članova tj. Rusija, Kina, Francuska, Britanija ili SAD ne ulože veto.
SAD, Velika Britanija i Francuska izvele su zračne napade na ciljeve u Siriji. Kako se navodi, gađane su lokacije u vezi sa proizvodnjom hemijskog oružja.
Napad je izveden kao odgovor na navodno korištenje hemijskog oružja u sirijskom gradu Doumi prethodne sedmice, koje Rusija poriče.
Izvor: Agencije